ABD: Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyeliği için katı zaman sınırı yok

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın günlük basın toplantısında bakanlık sözcüsü Ned Price'a İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili soru yöneltildi. Price, iki ülkenin NATO üyeliği önündeki sorunların çözülmesi için katı bir tarih sınırlaması olmadığını belirtti.

ABD: Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyeliği için katı zaman sınırı yok

Soruda ABD'nin bu ülkelerin NATO'ya katıldığını görmeyi istediğini her fırsatta dile getirdiği ancak Türkiye'nin gelecek hafta yapılacak NATO zirvesinin bu konudaki anlaşmazlığı gidermek için son tarih olmadığını söylediği hatırlatıldı.

Price, ABD'nin bu konuda katı bir tarih sınırlaması olmadığını belirtti. Savaş nedeniyle iki ülkenin NATO üyeliğinin hızla sonuçlanmasını arzu ettiklerini belirten Price ancak bunun tüm NATO müttefiklerinin rızasıyla olacağını kaydetti. Finlandiyalı, İsveçli ve Türk yetkililerin üçlü ve ikili görüşmeler yürüttüklerini söyleyen Price, taraflardan görüşmelerin yapıcı olduğu ve devam ettiği mesajlarını aldıklarını hatırlattı.

“İsveç Türkiye’nin Talepleri İçin Olumlu Adım Atıyor”

Price, ''Bu görüşmelerin tarafı değiliz ancak ortaklarımız Finlandiya ve İsveç'e destek sunuyoruz. Ayrıca konuyu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve diğer Türk yetkililerle kapsamlı şekilde tartışma imkanımız oldu'' dedi.

İsveç ve Finlandiya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası NATO’ya katılmak için geçen ay resmi başvuru yapmıştı. Ancak iki ülkenin başvuruları, Türkiye'nin muhalefetiyle karşılaştı.