ABD: Suriye’de Kürt tarafların anlaşmasını ümit ediyoruz

Başkan Neçirvan Barzani, Dışişleri Bakan Yardımcısı Joey Hood başkanlığındaki ABD heyeti ile görüştü. Görüşmede konuk heyet, Rojava’da Kürt taraflar arasındaki diyaloğun önemine vurgu yaptı.

ABD: Suriye’de Kürt tarafların anlaşmasını ümit ediyoruz

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, bugün beşkent Erbil’de ABD Dışişleri Bakanı'nın Yakındoğu İşleri'nden Sorumlu Yardımcısı Joey Hood, Suriye Özel Temsilcisi Vekili Aimi Katrona ve Ulusal Güvenlik Konseyi Suriye ve Irak İşleri Sorumlusu Zahra Bell’in olduğu üst düzey ABD heyetiyle bir araya geldi.

ABD'nin Erbil Başkonsolosu Rob Waller’inde hazır bulunduğu görüşmede Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin ABD ile ilişkileri, bölgedeki durum, Erbil-Bağdat ilişkileri, Irak’ta Ekim ayında yapılacak genel seçimler, artan IŞİD tehdidi ve uluslararası koalisyonun Irak’taki görevleri gibi konular ele alındı.

Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, IŞİD’in Irak ve bölgenin güvenliğine tehdit olmaya devam ettiği, terörle mücadelenin sürmesi gerektiği ve IŞİD’in tamamen ortadan kaldırılabilmesi için Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin hala uluslararası koalisyonun desteğine ihtacı olduğuna vurgu yapıldı.

Ayrıca taraflar Peşmerge, Irak ordusu ve koalisyon güçleri arasındaki koordinasyonun devam etmesi konusunda hem fikir kaldı.

Görüşmede Suriye’deki durum da ele alındı. Konuk heyet, ABD’nin terör ve radikalizmle mücadelede bölgedeki müttefiklerine destek vermeye devam edeceğini belirtti.

Heyet ayrıca, Rojava’daki Kürt taraflar arasındaki diyalog görüşmelerini önemli bulduklarını ve tarafların kendi aralarında sorunlarını çözerek bir anlaşmaya varmalarını ümit ettiklerini dile getirdi.

ABD’li üst düzey heyet ayrıca Başbakan Mesrur Barzani ile de bir görüşme gerçekleştirdi.