Alman istihbaratından kapsamlı PKK raporu

Alman istihbaratından kapsamlı PKK raporu

Almanya'da iç istihbarat servisi olan Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının (BfV) açıkladığı 2016 yılı istihbarat raporunda, ülkede faaliyet gösteren örgütlere ilişkin bilgilere yer verildi. Buna göre, Almanya'da yaklaşık 14 bin PKK taraftarının olduğu kaydedildi.

İstihbarat servisi tarafından izlenen yabancı solcu aşırı gruplar bölümünde, PKK'nin ülkede 14 bin taraftarının bulunduğu ifade edildi.

TAK 2006’da Avrupa Birliği (AB) terör listesine alındı

PKK’nin şehir yapılanması olarak tanımlanan TAK’ın, 2006’da Avrupa Birliği (AB) terör listesine alındığına işaret edilen raporda, bu örgütün Türkiye’de 2016'da çok sayıda saldırılar düzenlediği anımsatıldı.

Raporda ayrıca PKK’nin gençlik yapılanmasının örgütün eylemlerine katılmaları için Almanya’da eleman toplamasında etkili olduğu vurgulandı. 

PKK’nin Avrupa’da son yıllarda isim değiştirdiğine işaret edilen raporda, talimatların büyük bölümünün yerel düzeyde kurulan dernekler üzerinden uygulandığı, bu derneklerin çatı oluşumunun ise 'NAV-DEM' olduğu vurgulandı.

13 milyon euro'dan fazla para topladı

PKK’nin çeşitli alanlarda faaliyet gösteren dernekler de kurduğuna dikkati çekilen raporda, örgütün sadece 2015’in eylül ayından 2016’nın başına kadar düzenlenen kampanyada 13 milyon euro'dan fazla para topladığının altı çizildi. Raporda, PKK’nin topladığı paranın tahmini olarak 25 milyon avronun üzerinde olduğu, son 10 yılda örgütün topladığı paraların iki kattan fazla arttığı belirtildi.

4 bin 400 soruşturma yürütüldü

PKK'lilere karşı 4 bin 400 soruşturma yürütüldü, 180 dava açıldı. Raporun tanıtımında konuşan Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, PKK’nin 1993’ten beri Almanya’da faaliyetlerinin yasaklandığını hatırlattı. Bunun yanı sıra bu ülkede PKK’nin kurduğu 53 örgütün de yasaklandığını belirten Maiziere, bu yılın mart ayında PKK'ye yönelik yasakların genişletildiği ve örgüt tarafından kullanılan başka sembollerin de yasakladığını kaydetti.