Avrupa Birliği'nin 23 ülkesi 'Ortak Ordu'ya imza attı; ABD'ye bağımlılık azalacak!

Avrupa Birliği'nin (AB) 23 üyesi, savunma alanında işbirliğini daimi hale getirmeyi öngören Yapılandırılmış Daimi İşbirliği'nin (PESCO) kurulması için ortak bildiriye imza attı. Böylece Avrupa Birliği, "ABD'ye bağımlılığı azaltacak" anlaşmayı imzalamış oldu

Avrupa Birliği'nin 23 ülkesi 'Ortak Ordu'ya imza attı; ABD'ye bağımlılık azalacak!

Avrupa Birliği'nin (AB) 23 üyesi, savunma alanında işbirliğini daimi hale getirmeyi öngören Yapılandırılmış Daimi İşbirliği'nin (PESCO) kurulması için ortak bildiriye imza attı. Böylece Avrupa Birliği, "ABD'ye bağımlılığı azaltacak" anlaşmayı imzalamış oldu.

Avrupa Birliği ülkeleri, askeri fonları, silah gelişimini ve Avrupa'daki savunmaları ortaklaştırmayı öngören anlaşmaya imza attı. Bu anlaşmanın ABD'ye askeri bağımlılığı azaltabileceği söyleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa ülkelerini "NATO'ya yeterince para ödememekle" suçlarken, bunun anlaşmanın imzalanmasında önemli rol oynadığı bildiriliyor.

AB dış politika sorumlusu Federica Mogherini, yapılan anlaşmayı "tarihsel" olarak nitelerken, "esas sorun ne kadar harcadığımız değil, parçalı bir şekilde harcıyor olmamız" diye konuştu.

Mogherini, AB anlaşmasının NATO'yu güçlendireceğini de savundu.

AB'nin ortak savunma gücü oluşturmasında İngiltere'nin karşı çıkışları önemli rol oynuyordu, ancak ülkenin AB'den çıkma kararı alması da anlaşmayı kolaylaştıran bir unsur oldu.

AB'nin şimdilik 5 milyar dolarlık Avrupa Savunma Fonu olacağı, ancak bu miktarın ilerde yükseleceği söyleniyor.

Ortak askeri fon yeni silahların geliştirilmesinde kullanılacak.


AB Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, 23 üyenin PESCO için ortak bildiriye imza attığı, bildirinin AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Konseyi'ne iletildiği kaydedildi.

Ortak bildirinin imzalanmasının, PESCO'nun kurulumu için ilk resmi adım olarak nitelendirildiği açıklamada, ilk olarak Lizbon Anlaşması'nda yer alan daimi iş birliği yapısının AB üye ülkelerinin güvenlik ve savunma alanında birlikte çalışmasına imkan tanıyacağı belirtildi.

Daimi savunma işbirliği çerçevesinde isteyen ve kabiliyeti olan üye ülkelerin ortaklaşa savunma yeteneklerini geliştirebileceği bildirilen açıklamada, bu ülkelerin ortak projelere yatırım yapabileceği, ordularının gelişimine katkıda bulunabileceği ifade edildi.

Açıklamada, ortak bildiriye imza atan ülkeler Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çekya, Hırvatistan, Kıbrıs Rum Yönetimi, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç olarak sıralandı.

Bu etapta PESCO'ya katılmayan ülkelerin ileride katılma ihtimalinin açık tutulduğu aktarıldı.
PESCO'nun savunmaya ilişkin yatırımların düzenlenmesi için bağlayıcı ve kapsayıcı bir hukuki çerçeve olduğu belirtilen açıklamada, amacının "AB toprakları ve vatandaşlarını korumak" olduğu bildirildi.

Açıklamada, üye ülkelerin bu çerçevede savunma bütçelerini arttırmayı teyit ettiği duyuruldu.

AB Konseyi'nin, 11 Aralık'ta gerçekleşecek Dış İlişkiler Konseyi'nde PESCO'nun kurulması kararını onaylaması bekleniyor.