BM'den İdlib ve IŞİD kampları çağrısı

BM, İdlib'deki çatışmalar nedeniyle Rusya ve Türkiye'ye gerginliğin azaltılması için çağrı yaptı.

BM'den İdlib ve IŞİD kampları çağrısı

BM, İdlib'deki çatışmalar nedeniyle Rusya ve Türkiye'ye gerginliğin azaltılması için çağrı yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin insani işler konusundaki yardımcılarından Ursula Mueller, Suriye'nin İdlib kentindeki çatışmalar nedeniyle 120 binden fazla kişinin Türkiye sınırına yakın bölgelere gittiğini belirterek, garantör ülkeler Rusya ve Türkiye'ye gerginliğin azaltılması için taraflara baskı yapması çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi’ni Suriye'deki insani durum hakkında bilgilendiren Mueller, İdlib, Hol Kampı ve Rukban Kampı'ndaki durumun endişe verici olduğunu ifade etti.

İdlib'de şubat ayından beri artan çatışmalar nedeniyle 200'ün üzerinde sivilin hayatını kaybettiğini söyleyen Mueller, “İdlib'te çatışmalar nedeniyle 120 binden fazla kişi Türkiye sınırına yakın bölgelere kaçtı” dedi.

Mueller, garantör ülkeler Rusya ve Türkiye'ye, gerginliğin azaltılması için taraflara baskı yapması çağrısında bulundu.

Hol kampı sorunu

Batı Kürdistan’ın Haseke kentinde bulunan Hol Kampı'ndaki duruma da değinen Mueller, kampta tutulan DAİŞ'e katılan yabancı militanların, eşleri ve çocukları sorununun bir an önce çözülmesi, bu kişilerin ülkelerine geri alınarak uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde yargılanması ve rehabilite edilmeleri çağrısı da yaptı.

Ursula Mueller, Rukban Kampı'ndan son haftalarda 7 bin kişinin ayrıldığını ve tahliye edildiğini ifade ederek, tahliyelerin gönüllü bir şekilde yapılması gerektiğini vurguladı.