Bozdağ’dan Dedeoğulları’na: HDP varsa, yanıma gelmeyin!

Dedeoğulları Ailesi avukatı Abdurrahman Karabulut, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, “Yanınızda HDP varsa bana gelmeyin” diyerek ailenin görüşme talebini reddettiğini söyledi.

Bozdağ’dan Dedeoğulları’na: HDP varsa,  yanıma gelmeyin!

Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz 2021’de Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katledildiği evde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya HDP Konya İl Örgütü yöneticileri ve aile avukatlarından Abdurrahman Karabulut katıldı.

Açıklamada konuşan Av. Karabulut, 12 Mayıs 2021’de yapılan saldırıdan sonra gerekli önemler alınmadığı için ailenin katledildiğini yineledi. Karabulut, “Savcı failleriyle görüşerek, tutuklu sanıkları nasıl tahliye edebilirim derdindeydi” dedi. Karabulut, daha önce basına yansıyan savcı ve failler arasındaki konuşmaları hatırlatarak, savcının 2 kişiye “suçu üstlenin” dediğini söyledi. Dedeoğulları ailesinin organize bir saldırıyla katledildiğini söyleyen Karabulut, “Müvekkillerim sırf Kürt olduğu için katledildi” dedi.

Cezasızlık Politikası

Faillerin cezaevi görüşmeleriyle yeni deliller olduğu halde yeni tutuklamaların olmadığını belirten Karabulut, “Bu devletin cezasızlık politikasının bir sonucudur. Aileye yönelik saldırıdan sonra cezasızlık nedeniyle katliam gerçekleşti. Failler cezalandırılmasın diye saldırı ve katliam dosyası birleşmiyor” dedi.

‘Bakan Aileyi Reddetti’

Ailenin yaşayan tek bireyi Çetin Dedeoğulları ve akrabalarının, dün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşmek için Ankara’ya geldiğini belirten Karabulut, Bakan Bozdağ’ın aileyi “Halkların Demokratik Partisi (HDP) varsa, benim yanıma gelmeyin” diyerek reddettiği bilgisini paylaştı.

Karabulut, “Adalet sağlanması için herkesin senin gibi bir Kürt mü olması gerekiyor? Herkes adalet önünde eşit değil mi? Adalet Bakanı çıksın bunu yalanlasın. Biraz hukuktan, adaletten, vicdandan nasibi almış olsaydınız, bu sözü söylemezdiniz. Aile mensuplarının dini, düşüncesi ne olursa olsun, yasalar önünde herkes eşittir. Hukuksuzluk, adaletsizlik en tepeden başlıyor” diye konuştu.

‘Evi Utanç Müzesi Yaparız’

Dava için adalet sağlanana kadar mücadele edeceklerini söyleyen Karabulut, “İç hukuk yolları kapanırsa uluslararası arenada mücadele etmeye devam edeceğiz. Ya aile için adalet sağlanır ya da saldırının gerçekleştiği evi utanç müzesi yaparız” dedi. /artıgerçek