Che Guevara'yı öldüren Bolivyalı asker hayatını kaybetti

Che Guevara'yı öldüren Bolivyalı asker Mario Teran 80 yaşında hayatını kaybetti.

Che Guevara'yı öldüren Bolivyalı asker hayatını kaybetti

Guardian'ın haberine göre Che Guevera’nın yakalandıktan sonra kurşunlayan Bolivyalı asker Mario Terán’ın uzun bir hastalıktan sonra öldüğü duyuruldu.

1959'da Fidel Castro yönetiminde diktatör Fulgencio Batista'yı devirerek iktidarı ele alan, Küba devriminin önde gelen isimlerinden biri olan Guevara, Küba hükümetinde birkaç yıl üst düzey bir yetkili olarak görev yaptıktan sonra, Afrika'da ve daha sonra Güney Amerika'da diğer devrimlere liderlik etmek için yola çıkmıştı.

Guevara, 1967'de Bolivyalı askerlerce yakalandıktan sonra Terán, Guevara'yı öldürmek için seçilmişti.

Teran daha sonraları Che'nin ağzından son olarak "Beni öldüreceğini biliyorum, ateş et! Sadece bir insanı öldüreceksin!” sözlerini duyduğunu aktarmıştı.

Ayrıca Teran Che'yi öldürdüğü anlar için sonraları ‘hayatımın en kötü anıydı’ diyecekti.

Teran, Che'nin son dakikaları için şu ifadeleri kullanmıştı:

"Che'yi iri, çok iri gördüm. Gözleri yoğun bir şekilde parlıyordu. Bana doğru geldiğini hissettim ve bakışlarını üzerime diktiğinde, başım döndü. 'Sakin ol' dedi bana, 'İyi nişan al! Adam öldüreceksin!'. Sonra kapıya doğru bir adım geri gittim, gözlerimi kapadım ve ateş ettim."

Öte yandan Teran'ın ilk kurşun atışları Che'nin göğsünü ıskalarken sonrasındaki atışlar isabet etmişti.

Che Guevara kimdir?

Tıp eğitimi alırken Latin Amerika’yı baştan başa dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi.

Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak Marksizm’i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán'ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.

Bir süre sonra 1959 yılında Küba’da yönetimi ele geçiren Fidel Castro’nun askerî nitelikli 26 Temmuz Hareketi’nin bir üyesi oldu.

Yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba’dan ayrıldı.

İlk olarak Kongo-Kinşasa’ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitti.

Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Ordusu’nun elinde iken öldürüldü.

Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine tanıklık etmişlerdir.

Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı "dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü" olarak nitelenmiştir.