Erdoğan ÖSYM Başkanı’nı görevden aldı

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen KPSS'deki bazı soruların, bir yayınevi tarafından basılan deneme soru kitapçığındaki sorularla aynı olduğu iddia edilmişti. İddiaların ardından ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı.

Erdoğan ÖSYM Başkanı’nı görevden aldı

31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşen KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavında adaylara yöneltilen bazı soruların bir yayınevinin deneme sınavında yer aldığı iddia edildi.

İddiaların ardından Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla gece yarısı görevden alındı.

KPSS'de kopya iddiası

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen KPSS'de kopya iddiası olduğu öne sürülmüştü.

Yediiklim Yayınları'nın deneme sınavlarında sorulan bazı soruların aynısının 2022 Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) sorulduğu iddia edilmişti. Konuyla alakalı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kuruluna (DDK) inceleme talimatı vermişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır" denilmişti.

Erdoğan da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz" ifadelerini kullanmıştı.

İddiaların muhatabı olan Yediiklim Yayınevi ise bir açıklama yaptı.

TELE1'den Barış Önal'ın haberine göre Yayınevi yetkilisi şu ifadeleri kullandı:

"Tamamen algı, yayınlarımız devam ediyor. Bir iki soru aynı diye çok yüklenme oldu. Satışlarımız devam ediyor. Başka yayın evleri de tutturuyor. Bizde bir iki tane soru aynı çıkmış olabilir. Kesinlikle bir tesadüf."