Erdoğan'dan seçim sonrası ilk açıklama: Reform sinyali

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerel seçimlere ilişkin ilk açıklamayı İstanbul’da yaptı.

Erdoğan'dan seçim sonrası ilk açıklama: Reform sinyali

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerel seçimlere ilişkin ilk açıklamayı İstanbul’da yaptı.  Bahçeli'ye teşekkür eden Erdoğan'ın konuşmasında, İstanbul ve Ankara'ya hiç değinmemesi dikkat çekti.

Erdoğan, “Kazandığımız yerlerde milletimizin gönlüne girdiğimizi kaybettiğimiz yerlerde de başarılı olamadığımızı kabul edeceğiz” ifadelerini kullandı. Erdoğan balkon konuşmasını yapmak üzere Ankara’ya hareket edeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Güçlü ekonomi reformunu hayata geçireceğiz” ifadelerini kullanması dikkat çekti. Seçim öncesi bakan Berat Albayrak'ın da benzer ifadeler kullanması, Erdoğan'ın seçim sonrası ekonomik reformları hayata geçireceği şeklinde yorumlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları özetle şöyle:

Demokratik bir olgunluk içinde tamamlamıştır. Milletimiz bir kez daha iradesini bir kez daha yüksek bir katılım oranıyla sandığa yansıtmıştır. Artık yavaş yavaş şekillenmeye başlayan sonuçlara göre tüm belediye başkanlarımız meclis üyelerimiz ve bu arada da muhtarlarımız görevlerini üstlenecekler. Hepsini tebrik ediyorum. Biraz sonra Ankara’ya hareket edeceğim. Genel Merkezimizde balkon konuşmamızı yaparak sonuçları değerlendireceğim. Bu seçimlerden AK Parti olarak yine açık ara 1. Parti olarak çıktık. Cumhur İttifakı’ndaki ortağımız MHP ile ittifaklar bazında da 1. Olduk. AK Parti ve MHP tarafından kazanılan ve kaybedilen belediye başkanlıkları olmuştur. Bu da tabi ki demokrasinin gereğidir. Kazandığımız yerlerde milletimizin gönlüne girdiğimizi kaybettiğimiz yerlerde de başarılı olamadığımızı kabul edeceğiz.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki seçim sonuçlarını çok önemli görüyorum. Birilerinin vatandaşlarımızın iradelerini ipotek altına alma girişimleri olduğunu vurgulamıştım. Aynı şekilde diğer şehirlerimizde de arkasında hangi pazarlıkların olduğu ittifaklarla milletimiz yönlendirilmeye çalışılmıştır. Beka meselesi konusunda verilen mesajın milletimiz tarafından gayet iyi anlaşıldığını görüyorum.

Ülkemizde bundan sonraki seçimler inşallah 2023 Haziran'da olacaktır. Bir başka ifadeyle önümüzde 4,5 yıla yakın kesintisiz bir icraat dönemi var. Artık sık sık seçimlerle iç içe olmayacağız. Şimdi hep önümüze bakacağız. Ve Türkiye'de ekonomisiyle, siyasetiyle özellikle savunma sanayii ile yatırımlarla nasıl meşgul olacağız? Buna odaklanacağız, adımlarımızı atacağız.