Finlandiya'dan Erdoğan'a NATO yanıtı

Erdoğan’ın dün Finlandiya’nın NATO üyeleğine yeşil ışık yakacakları yönünde sinyal vermesi üzerine Finlandiya yönetimi Türkiye'den "somut bir adım görmediklerini" açıkladı.

Finlandiya'dan Erdoğan'a NATO yanıtı

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Siyasi Daire Başkanı Piritta Asunmaa, Türkiye  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Finlandiya konusundaki açıklamalarına ilişkin Türkiye'den "somut bir adım görmediklerini" söyledi.

Erdoğan, dün “Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğiyle ilgili farklı bir mesaj verebiliriz, İsveç şok olacak. Fakat, Finlandiya da aynı yanlışı yapmaması lazım” demişti

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Siyasi Daire Başkanı Piritta Asunmaa, gelen açıklamalar üzerine değerlendirmede bulundu.

Piritta Asunmaa, Finlandiya Dışişleri Bakanlığı'na, ülkesinin NATO üyeliğinin onaylanması konusunda "ilerleme kaydedildiğine dair herhangi bir kanıt ulaşmadığını" aktardı.

Asunmaa, sürecin devam ettiğini belirterek, "Şu ana kadar Türkiye'den somut bir adım görmedik" ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Bilecik'te düzenlenen bir programda İsveç ve Finlandiyan’ın NATO üyeliği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan “Bak, ben bu akşam buradan bir şey söyleyeyim; biz icabında Finlandiya'yla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak. Ama Finlandiya da aynı yanlışı yapmaması lazım" dedi.