Haşdi Şabi ile Irak Polisi arasında çatışma

Irak’ın Musul kentinde, Şii Haşdi Şabi milisleri ile Federal Polis arasında yaşanan çatışmada 2 Haşdi Şabi mensubu yaralandı.

Haşdi Şabi ile Irak Polisi arasında çatışma

Irak’ın Musul kentinde, Şii Haşdi Şabi milisleri ile Federal Polis arasında yaşanan çatışmada 2 Haşdi Şabi mensubu yaralandı.

Haşdi Şabi’den olaya ilişkin yapılan açıklamada, bir grup milisin Musul’da bir lokantada yemek yediği sırada, polis ile bir sivil arasında tartışma yaşandığı, Haşdi Şabi mensuplarının olaya müdahale etmesi üzerine polisin ateş açtığı belirtildi.

Açılan ateş sonucu 2 Haşdi Şabi mensubunun yaralandığı kaydedildi.

Olaydan sonra Ortak Operasyonlar Komutanlığı ile birlikte soruşturma yürütülmesi için bir heyet kurulmasının kararlaştırıldığı ifade edildi.

Tartışmanın odağında Haşdi Sünni gücü bulunuyor

Söz konusu olay, Haşdi Şabi güçlerinin Sünni bölgelerden çekilmesi tartışmalarının yaşandığı bir döneme denk geldi.

Musul’un merkezini oluşturduğu Ninova Vilayeti’nde “Haşdi Sünni” isimli bir silahlı gücün kurulduğu gelişmesi, Irak’ta yeni bir tartışma başlattı.

Geçtiğimiz hafta açıklama yapan Irak Parlamentosu Asayiş ve Savunma Komisyonu Üyesi Muhammed Reza, “Devlet ve Haşdi Şabi Genel Kurulu çerçevesi dışında kalan her silahlı güç, milis ve sorumsuz olarak tanımlanır. Bu, bölgelerde yeni bir boşluğa ve sorunlara neden olur. Zaten bu bölgelerde sorun açısından yeterince zenginiz” demişti.

Ninova polisinden yapılan açıklamada, Haşdi Sünni isimli güce üye alınması için vilayet genelinde form dağıtıldığı belirtilmişti.

Baghdad Today’e konuşan isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak ise, “Bu kişiler Sünni Müfti Mehdi Sumeydi’ye bağlılar. Başta Musul olmak üzere vilayetteki gençlere form dağıtılarak Haşdi Sünni’ye bağlı Um Rabiayni Tugayı’na katılmaları isteniyor” bilgisini paylaştı.

Kaynak, bu gücün oluşturulmasındaki amacın bölgenin güvenliğinin sağlanması ve DAİŞ’in bölgeye dönüşünün engellenmesi olduğunu kaydetti.