Hollanda Yargıtayı’ndan Rojava’daki IŞİD'li kadın ve çocuklar hakkında karar

Hollanda’da Rotterdam Mahkemesi, hükümetin Rojava’da bulunan terör örgütü IŞİD’li 12 kadının ve 29 çocuğun geri getirilmesi gerektiğine karar verdi.

Hollanda Yargıtayı’ndan Rojava’daki IŞİD'li kadın ve çocuklar hakkında karar

Kamu yayın kuruluşu NOS'taki habere göre mahkeme, Hollanda Savcılığının soruşturma başlatabilme hakkını kaybetmemesi için Rojava Kürdistanı’nın Hesekê kentindeki kampta bulunan IŞİD üyesi 12 kadının ve 29 çocuğun dört ay içinde geri getirilmesi gerektiğine karar verdi. Haberde, kapalı bir oturumda alınan ve medyaya sızan kararın NOS’a konuşan mahkemenin sözcüsü tarafından doğrulandığı vurgulandı.

Hollanda'nın IŞİD’e katılmak için Rojava Kürdistanı ve Suriye'ye giden kadınları yargılamasında kadınların kendilerini savunabilmeleri için daha önce benzer davalarda verilen kararlarda olduğu gibi Hollanda'ya getirilmelerinin şart olduğu kaydedildi.

Yargıcın daha önceki davalarda hiç bu kadar büyük bir grup DAİŞ üyesinin ülkeye geri getirilmesi konusunda karar vermediği vurgulandı

5 kadın ve 11 çocuk geri getirilmişti

Daha önceki davalarda, IŞİD’li kadınları Hollanda’ya getirmek için mahkeme tarafınca 6 aylık bir süre verildiği, Rotterdam’daki yargıcın bunun ilk defa 4 ay içinde tamamlanması gerektiğine karar verdiği belirtildi.

Bu yılın başlarında Hollanda hükümetinin, Rojava’daki bir kampta bulunan 5 IŞİD’li kadını ve 11 çocuğunu geri getirdiği, bunların terör örgütüne üye olmalarından veya terör saldırısı planladıklarından şüphelenildiği bilgisi paylaşıldı.

IŞİD’li kadınların geri getirilmesinden yana olmayan hükümetin soruşturma hakkını kaybetmek istemediği için bunu yapmaya karar verdiği kaydedildi.

Hollanda Savcılığı, dün ülkeye ilk geri getirilen IŞİD’li bir kadın hakkında terör örgütüne üye olmaktan 8 yıl hapis cezası istemişti.