HTŞ, Efrin’in güney ve batısını ele geçirdi!

Heyet Tahrir el-Şam’ın (HTŞ) Rojava’nın Efrin ilçesinde güney ve batı kırsal bölgelerini ele geçirdiği bildirildi.

HTŞ, Efrin’in güney ve batısını ele geçirdi!

Heyet Tahrir el-Şam’ın (HTŞ) Rojava’nın Efrin ilçesinde güney ve batı kırsal bölgelerini ele geçirdiği bildirildi.

Eskiden El Kaide'ye bağlı olan Nusra Cephesi’nin kurduğu ve şu anda Suriye’nin İdlib bölgesini kontrol eden Heyet Tahrir el-Şam’ın (HTŞ) Rojava’nın Efrin kentinde güney ve batı bölgelerdeki kırsal alanları ele geçirdiği aktarıldı.

Çatışmalar ilk olarak El Bab şehri çevresinde Ahrar uş Şam ile Ceyş ul İslam ve Cebhet uş Şamiye arasında yaşandı.
 
Yaşanan şiddetli çatışmalarda tanklar, havan topları ve diğer ağır silahların da kullanıldığı bildirildi.
 
El Bab çevresinde yaşanan çatışmalarda Ahrar uş Şam mevzilerini büyük ölçüde korurken, İdlib'de bulunan Tahrir el Şam Heyeti (HTŞ) ve Ahrar uş Şam güçlerinin, ortak bir şekilde Efrin bölgesine güneyden giriş yaptığı bildirildi.
 
HTŞ ve Ahrar güçlerinin Deyr Bellut, Tal Selur, Celeme, İskan, Cinderes, Basuta, Basufan, Ayn Dara ve Barad bölgelerini kontrol altına aldığı ifade edildi. Bu bölgelerin Feylak uş Şam ve Ahrar eş Şarkiyye gruplarının çekilmesinin ardından büyük ölçüde çatışmasız olarak kontrol altına alındığı ifade edildi.
 
Bu ilerleyişin ardından Efrin kent merkezinin güneyinde Ceyş el İslam ve Cebhet uş Şamiyye ile HTŞ ve Ahrar uş Şam birlikleri arasında çatışmaların devam ettiği kaydediliyor.
 
Bir süredir İdlib merkezli grupların Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı bölgelerinde "kontrolü sağlamak ve bölgeyi güvenli bir hale getirmek için" bir hamlede bulunacağı iddia ediliyordu. Son çatışmaların ardından HTŞ ve Ahrar unsurlarının bu bölgeleri tamamen kontrol altına alma yoluna gidebileceği tahmin ediliyor.