İsrail'de siyasi kriz: Erken seçime gidiyorlar

İsrail’de yaşanan siyasi kriz hükümete erken seçim kararı aldırdı. Meclisin feshedilmesi kararı alan hükümet başkanı Naftali Bennett, “İsrail için doğru kararı aldığımızı düşünüyoruz” dedi.

İsrail'de siyasi kriz: Erken seçime gidiyorlar

İsrail’de koalisyon hükümetinin ortaklarından Başbakan Bennett ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Meclis'i feshederek erken seçime gitme kararı almaları üzerine ortak basın açıklaması yaptı.

Konuşmasında İsrail vatandaşlarına seslenen Bennett, aldıkları karar hakkında, “Zor bir zamanda karşınızdayız ama İsrail için doğru kararı aldığımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

“Bir yıl önce İsrail Devleti’nin içinde bulunduğu çöküşü sonlandırmak için hükümeti kurmayı başardıklarını” kaydeden Bennett, şunları söyledi:

“İşsizlik yüksekti, ülkede çaresizlik ve protestolar vardı ve özellikle işleyen bir hükümet yoktu. Bunun üzerine hayatımdaki bu zor adımı atmaya karar verdim ve hükümet kurmayı başardık. İsrail’i içine düştüğü kuyudan çıkardık.”

Yahudi yerleşimci yasası

İsrail Başbakanı Bennett, “Son haftalarda, bu hükümeti korumak için elimizden gelen her şeyi yaptık.” ifadelerini kullandı.

Bennett, Meclis’in feshedilmesi kararını, “yerleşimci yasası”nın süresinin dolması ve Meclis’ten geçirmekte başarısız olması nedeniyle “ülkenin anayasal kaosa girmesini engellemek” amacıyla aldıklarını vurguladı.

Muhalefeti eleştirdi

İsrail Başbakanı, konuşmasında, Meclis’te Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu öncülüğündeki muhalefeti de eleştirerek, şunları söyledi:

“İsrail’in güvenliğini daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde siyasi oyuna çeviren muhalefetin aksine ben, İsrail'in güvenliğine bir gün bile zarar vermeyi reddettim.”

Geçici başbakanlık görevini Lapid yürütecek

Erken seçimlere kadar başbakanlık görevini Lapid’e devredeceğini hatırlatan Bennett, şunları kaydetti:

“Aramızdaki anlaşmaya göre yakında geçici başbakan olacak arkadaşım (Dışişleri Bakanı) Yair Lapid ile burada birlikteyim. Son 1 yılda Yair’le beraber çalıştık ve birbirimizi yakından tanıdık. Bazen ihtilaflarımız olmuştur ve bu normaldir. Ama ortak noktalarımız çok daha fazla idi.

Gelecek günlerde Meclis'in feshedilmesinin ardından aramızda görevi ona devredeceğim. Ona bu geçiş döneminde yardımcı olacağım. Onun bu kutsal görevinde başarılı olması için elimden geleni yapacağım.”

Bennett, Lapid ile, koalisyonu oluşturan partilerin liderleri; Maliye Bakanı Avigdor Liberman, Savunma Bakanı Benny Gantz, Ulaştırma Bakanı Merav Michaeli, Adalet Bakanı Gideon Sa’ar, Sağlık Bakanı Nitzan Horowitz ve Birleşik Arap Listesi lideri Mansur Abbas ile görüştüklerini de aktardı.

Lapid: Birkaç ay sonra seçimlere gideceğiz

Öte yandan Dışişleri Bakanı Lapid  Bennett’e hitaben, “Dostluğundan ötürü sana teşekkür ediyorum ve seni seviyorum. Aramızdaki dostluk sınavlardan ve zorluklardan geçti ama her zaman üstesinden gelmeyi başardık” ifadelerini kullandı.

“Birkaç ay sonra seçimlere gideceğiz ve devletin önündeki zorluklar devam edecek” diye konuşan Lapid, “hayat pahalılığı, İsrail’e tehdit oluşturan İran, Hamas ve Hizbullah ile mücadeleye devam edeceklerini” söyledi.

İsrail’de koalisyon hükümeti ortaklarından Başbakan Naftali Bennett ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid bugün, Meclis'i feshederek erken seçime gitme konusunda anlaştıklarını açıklamıştı.

Buna göre Meclis'in feshedilmesi konusunda gelecek hafta yapılacak oylamada karar onaylanırsa, İsrail yaklaşık 3,5 yıl içinde beşinci kez genel seçime gidecek.

Koalisyon ortaklarının anlaşmasına göre erken seçime kadar Dışişleri Bakanı Yair Lapid geçici başbakan olacak.