KDP'li yetkili: Federal mahkeme anayasal değil

Kürdistan Parlamentosu İşlerinden Sorumlu Bakan Vala Ferid, Irak Federal Yüksek Mahkemesi’nin anayasal bir yapı olmadığını belirtti.

KDP'li yetkili: Federal mahkeme anayasal değil
Katıldığı K24 TV programında, Federal Mahkeme’nin birçok kez siyasi kararlar aldığını belirten Vala Ferid, federal bir mahkemeden çok merkezi bir mahkeme gibi hareket ettiğini vurguladı.
 
Mahkemenin, Irak hükümetinin Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne bütçe aktarılması yönünde aldığı kararın anayasaya uygun olmadığına hükmetmesine de değinen Ferid, mahkeme tarafından gönderilen karar metninin anayasaya ve federalizm prensibine aykırı olduğunu dile getirdi.
 
Federal yüksek mahkemenin kararı
 
Irak Yüksek Federal Mahkemesi, Irak hükümetinin Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne bütçe aktarılması yönünde aldığı kararın anayasaya uygun olmadığına hükmetmişti.
 
Bağdat yönetiminin Kürdistan Bölgesi'ne bütçe gönderme kararı hakkında Yüksek Federal Mahkemesi'ne iptal başvurusunda bulunan Iraklı bağımsız Şii milletvekili Mustafa Sened, yaptığı basın açıklamasında, açtığı davanın sonuçlandığını duyurmuştu.
 
Irak Yüksek Federal Mahkemesi, 15 Şubat 2022'de Kürdistan Bölgesi’ne gaz ve petrol yasasının merkezi yönetim anayasasına aykırı olduğuna ve ihraç edilen petrol gelirlerinin Bağdat’a teslim edilmesi gerektiğine karar vermişti.