Korucubaşından mahkemede tehdit

Midyat’ta Musa Çelik’in öldürülmesine ilişkin davada tutuklu korucubaşı Şükrü Akçay ve kardeşleri, cinayeti “Örgüt üyesiydi” diye savunarak Çelik ailesi bireylerini tehdit etti.

Korucubaşından mahkemede tehdit

Mardin’in Midyat ilçesi Mesken (Çamyurt) Mahallesi’nde 21 Kasım 2021’de Musa Çelik’in öldürülmesine dair korucubaşı Şükrü (Şirin) Akçay ile kardeşleri Veysi ve Mahsum Akçay’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü.

Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde “haksız tahrik altında” işlediği iddiasıyla, “kasten öldürme” suçlamasıyla görülen duruşmada, tutuklu 3 sanık hazır edildi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şube avukatları ile sanık avukatlarının da hazır bulunduğu duruşma salonunda tarafların aileleri de izleyici olarak katıldı.

Çelik ailesinin avukatları, sanıkların “kasten öldürme” suçunu işlediğini ve indirim yapılmadan ceza verilmesi gerektiğini belirterek, sanıkların korucu olmalarından dolayı devletin gücünü arkalarında hissettikleri ve o şekilde cinayeti işlediklerini belirten avukatlar, sanık savunmalarının cezadan kurtulmaya dönük olduğunu belirtti.

Sanık avukatları da müvekkillerinin “haksız tahrik” altında cinayeti işlediğini savundu. Sanıklar savunmalarında Musa Çelik için “örgüt üyesiydi” iddiasında bulunurken, Çelik’in kendilerine saldırdığını öne sürdü.Çelik ailesinin avukatlarının taleplerini yeniden reddeden mahkeme, savcıya mütalaasını sunması için duruşmayı 15 Eylül’e erteledi.

Çelik’in ailesi duruşma salonundan çıkarken, Korucubaşı Şükrü Akçay, aile bireylerine kafa sallayarak, tehditte bulunurken, kısa süreli arbede yaşandı.

Salon boşaltıldıktan sonra adliye bahçesinde ring aracına götürülen Şükrü Akçay, bahçede bulunan aile fertlerine tehditler savunurken, “Yaşasın devlet” diye bağırması dikkat çekti.

Katledilen Musa Çelik’in ağabeyi Mahsum Çelik, dosyaya dair gelişmeleri aktarırken, kardeşinin fikir birliği içinde katledildiğini söyledi. Mahkemenin talepleri reddettiğini belirten Çelik, “Adalet arayışımız devam etmektedir. Korucular kardeşimi hiçbir belge olmadan örgüt üyesi diye itham etmektedir. Suçtan sıyrılmak için böyle bir uydurma yaratılıyor. İddianamede korucular için ‘haksız tahrik indirimi’ verilmesi belirtiliyor. Bu katilleri korumaktır. Kesinlikle kabul etmiyoruz. Adil bir yargılama istiyoruz” dedi.