Kürt kadın savaşçıların filmi Azerbaycan’da infial yarattı

Almanya’nın Bakü Büyükelçiliğinin, Kürt askerin kız kardeşini arayışını konu alan "Sisters Apart" filminin gösteriminin yapılacağını açıklaması, infial oluşturdu. Filmin gösterileceği sinema önünde toplanan bir grup, protesto gösterisi düzenledi.

Kürt kadın savaşçıların filmi Azerbaycan’da infial yarattı

Almanya'nın Bakü Büyükelçiliği, geçtiğimiz günlerde Alman bir askerin Kürdistan Bölgesi’nde Kürt askerlerini eğitmesini konu alan "Sisters Apart" filminin gösteriminin yapılacağını açıklamıştı.

Filmin gösteriminin yapılacağı Landmark Plaza önünde toplanan bir grup, protesto gösterisi düzenledi.

Filmde Türk askerlerin zalim, kana susamış, sinsi bir "potansiyel düşman" olarak gösterildiğini savunan göstericiler, "Yaşasın Azerbaycan, Türkiye" şeklinde slogan attı.

Filminin Bakü gösterimi iptal edildi

Öte yandan Alman Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Sisters Apart" filminin Bakü’deki gösteriminin yapılmayacağı duyuruldu.

Açıklamada, "Maalesef filmle ilgili yanlış bir izlenim oluşmuştur. Film, geçmişte Almanya’ya göç etmiş ve uzun yıllar birbirlerinden ayrı kalmış iki kız kardeşin kişisel hikâyesini anlatıyor. Almanya'da nüfusun yaklaşık dörtte birini göçmenler oluşturuyor ve onlar geçmişleri, ailelerinin kökeni ve kimliğiyle ilgileniyorlar. Bu nedenle, bu filmin Alman toplumu için özel bir önemi var" denildi.

 “Sisters Apart” filmi

Senaryosu ve yönetmenliği Daphne Charizani ait olan “Sisters Apart” filminde Almila Bagriacik, Zübeyde Bulut ve Meryem Boubani rol alıyor.

Filmin konusu ise şöyle:

Rojda, çocukluğunda Kürdistan Bölgesi’nden göç etmiş Almanya ordusunda görevli genç bir askeridir.

IŞİD’e karşı savaş başladığında Kürdistan’dan göç eden annesi bir Yunan mülteci kampında bulur. İkili, bunca yıldan sonra nihayet birbirlerini buldukları için sevinirler ancak Rojda, kız kardeşi Dilan'ın (Berivan) IŞİD'e karşı savaşan birliklere katıldığını öğrenir.

Annesini Almanya'ya götürmeyi başaran Roja’da ablasına ulaşamaz. Bu amaçla IŞİD'e karşı savaşmak için kadın Kürt askerlerini eğitme görevi için gönüllü olur. Kürdistan Bölgesi’ne tayinini çıkan Rojda Erbil'e gelir. Kadın savaşçıların güvenini hızla kazanan Rojda’nın asıl amacı ablasını bulmaktır.