Mazlum Abdi'den Rusya ve ABD’ye çağrı

DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi, ”işgal altındaki Efrîn ve diğer bölgeleri özgürleştireceklerini” söyledi.

Mazlum Abdi'den Rusya ve ABD’ye çağrı
DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi, ”işgal altındaki Efrîn ve diğer bölgeleri özgürleştireceklerini” söyledi. 
Suriye Demokratik Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi, Kuzey ve Doğu Suriye’deki Şehba Kantonu’nun Fafîn ilçesinde düzenlenen Uluslararası Diyalog Çalıştayı’na Zoom bağlantısıyla katılarak gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Türk devletinin, Suriye ile Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük yürüttüğü siyasete değinen Abdi, “Türk devleti, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarıyla sadece ‘terörist gruplar’ olarak adlandırdığı DSG’yi yok etmeyi değil aynı zamanda diğer bölgeleri de işgal etmek, demografik yapısını değiştirmek, halkların tarihini yok etmek ve halkları katletmeyi amaçlıyor” dedi.
‘SURİYE HALKI SESSİZ KALMAMALI’
Suriye halkının, işgalci Türk devletine karşı sert tavır alması gerektiğini kaydeden Mazlum Abdi, “Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’nin işgal altındaki bölgelerinde yaptığı uygulamalar meşru ve hukuki değil. Bu ihlaller tecavüz, baskı ve savaş suçu boyutuna ulaşıyor. Bunlar meşrulaştırılmamalı. Suriye halkı bütün bileşenleri ve azınlıklarıyla bu suçlara sessiz kalmamalı” değerlendirmesini yaptı.
RUSYA VE ABD’YE ÇAĞRI
Rusya ve ABD’ye çağrı yapan DSG Genel Komutanı, Rusya ve ABD’nin aktif rol oynaması ve Türk devletinin işgal siyasetine karşı net tavır sergilemesi gerektiğine dikkat çekti ve şöyle devam etti:
“Her zaman bu siyasetlere karşı duracağız. İşgal planlarını boşa çıkaracağız. Türk devleti Suriye’ye müdahale ettiğinden bu yana planlarını sonuçlandırmak istiyor. Fakat halkımızın işgalcilere karşı direnişi, Türk devletini mutlu etmeyen sonuçları beraberinde getirdi. Türk devletinin planlarını boşa çıkarmak için diplomatik, siyasi ve askeri alanlarda çalışacağız.”
EFRÎN’İN İŞGALİ  
Efrîn halkının 4 yıldır işgal planlarına karşı direndiğini hatırlatan Abdi, “Direnişimizi devam ettirmeli ve büyütmeliyiz. Efrîn’in işgali uluslararası bir komploydu. İşgal altındaki bölge sakinleriyle Efrîn ve diğer bölgeleri özgürleştireceğiz. Efrîn’in özgürleştirmesinin gecikmesinde bazı nedenler var ve bunları aşmaya çalışacağız. Efrîn’in özgürleştirilmesi için ciddi çalışmalar gerekli” diye konuştu.