Neçirvan Barzani Bağdat’ta: Birbirimizi rakip olarak görmemeliyiz

Başkan Neçirvan Barzani, Şii lider Seyid Muhammed Bakır El-Hekim anısına düzenlenen merasime katılmak için Bağdat’a gitti.

Neçirvan Barzani Bağdat’ta: Birbirimizi rakip olarak görmemeliyiz
Başkan Neçirvan Barzani

El-Hekim anısına düzenlenen merasimde yaptığı konuşmasına El-Hekim ve ona yönelik düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitirenleri anarak başlayan Barzani, El-Hekim’in Kürdistan halkı ve mücadelesi nezdinde saygıdeğer bir kişilik olduğunu kaydetti.

Irak Anayasası’nın uygulanması için Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’ye destek verdiklerini belirten Barzani, “Irak’taki tüm oluşumların hakları anayasal çerçevede uygulanmalı. Irak, pratikte federal bir sistemle yönetilmelidir” dedi.

Sudani’nin Erbil-Bağdat arasında süregelen sorunların çözümü için çabaladığını aktaran Barzani, “Sudani, başta ordu olmak üzere Irak’lı tüm oluşumların tüm devlet kurumlarında görev alması için çalışıyor” diye belirtti.

Barzani, Bağdat’ın tüm vatandaşlara eşit hizmet götürmesi ve tüm kesimleri kapsaması durumunda Irak’ın çok güçleneceğini ve bölgedeki konumunun da çok daha güçlü olacağını kaydederek “Hepimiz birlikte güçlü olabiliriz ve Irak’ın pozisyonunu birlikte güçlendirebiliriz” diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi’nin, Irak’ın en zor durumunda bile huzur kaynağı olduğunu dile getiren Başkan Neçirvan Barzani, “IŞİD savaşı sebebiyle Irak’ın faklı bölgelerinden gelen ve hiçbir sorunla karşılaşmayan 2 milyon 800 bin göçmene ev sahipliği yaptığımız için gururluyuz” diye konuştu.

Irak halkının, sorunları çözme taraftarı olduğunu ve Anayasa’yı uygulamak için olumlu bir zemin olduğunu belirten Barzani, “Zor zamanlarda birbirimize destek çıkmalıyız ve kaydettiğimiz tüm ilerlemeler de iş birliğimiz sonucunda ortaya çıktı” dedi.

“Birbirimizi rakip olarak görmemeliyiz” diyen Barzani “Birbirimizi tamamlıyoruz, iş birliği ruhuyla beraber çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.

Dünya genelinde yayılan bir arada yaşama kültürüne dikkat çeken Barzani, “Çok-ulusluluk, çok-dinlilik ve çok-mezheplilik Irak için zayıflığın göstergesi değil, akisne Irak’ın gücünün temelidir” diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi’nde Kürt, Süryani, Ermeni, Türkmen, Keldani ve Arapları’ın yanı sıra 40’ı aşkın milletin bir arada ve huzur içinde yaşadığını aktaran Barzani, “Bu hepimiz için büyük bir gurur kaynağıdır” dedi.

Barzani, tüm Iraklıların eşitlik temelinde birlikte yaşama arzusunda olduğunu söyleyerek “Bundan dolayı Iraklıların bu arzusu pratiğe dönüştürülmeli” ifadesini kullandı.  

Barzani, konuşmasını Seyid Muhammed Bakır El-Hekim’i tekrar anarak tamamladı.

1939'de Irak'ın Necef şehrinde dünyaya gelen El-Hekim, 2003’te Necef'te İmam Ali Camii'nin yanındaki bir patlamada hayatını kaybetmişti.

Patlamada El-Hekim’in yanı sıra en az 80 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırıda hedef alınan Seyid Muhammed Bakır El-Hekim, Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi başkanıydı./ Rudaw