Reuters: Türkiye’nin Rojava operasyonu muhalefet ittifakını zorluyor!

Reuters: Türkiye’nin Rojava operasyonu muhalefet ittifakını zorluyor!

Reuters haber ajansı, Türkiye’nin Suriye’deki son harekatının iç politikaya yansımalarını mercek altına aldı. CHP, HDP, İyi Parti ve AK Partili yetkililerin görüşlerine yer verilen haberde, harekâtın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oy oranlarını artırırken, muhalefette bölünmeye yol açma ihtimali taşıdığı belirtildi.

Harekat CHP’yi Çıkmaza Soktu

Reuters harekatın, “yerel seçimlerde iktidar partisine karşı sürpriz zaferler elde eden gayrıresmi siyasi ittifaktaki potansiyel çatlakları ifşa ettiği” yorumunu yaptı. Haberde, harekatın ‘CHP’yi bir çıkmaza soktuğu’ ve partinin iktidara Suriye’de koşullu destek vermesi sonucunda, İstanbul ve Ankara’daki yerel seçimleri desteği sayesinde kazandığı HDP’yle ters düştüğü belirtildi. Ajans, HDP’nin yerel seçimlerde CHP ile İyi Parti’nin ittifakına destek verdiğini hatırlatarak, “Bu partiler arasındaki herhangi bir ayrışma Erdoğan’a daha da büyük bir lütuf olacaktır” ifadelerini kullandı.

Tanrıkulu: Güven İlişkisi Yeniden Tesis Edilecek

Reuters’a konuşan CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise işbirliğinin sürmesini beklediğini söyledi. Tanrıkulu Reuters’a demecinde, “Erdoğan’ın amacının, CHP’nin oluşturduğu bu demokratik ittifakı yok etmek ve Kürt seçmenlerle kurduğu ilişkiyi zayıflatmak olduğu açık” dedi. Harekata dair sürecin ‘bir hayal kırıklığı yarattığını’ söyleyen Tanrıkulu, “Fakat bana göre bu onarılamaz değil. Önümüzdeki dönem, güven ilişkisinin yeniden tesis edileceği bir dönem olacak” diye konuştu.

Beştaş: Chp Akp’ye Can Simidi Oldu

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş ise CHP’nin harekata desteğini eleştirerek, “Bu destek AKP için bir can simidi oldu. İstedikleri buydu ve aldılar” dedi. Beştaş, HDP’nin diğer partilerle gelecekte işbirliği için bir karar almak zorunda olduğunu ekledi.

Türkkan: Anketçiler Yanılıyor

İyi Parti Grup Başkan Vekili Lütfu Türkkan ise harekatın ardından yapılan anketlerde Erdoğan’ın oy oranlarının artmasının, ‘anket şirketlerinin askerlere destekle cumurbaşkanına desteği karıştırmasından kaynaklandığını’ söyledi. Türkkan, “Askerler başarılı oldu ama siyasetçiler ve diplomatların Suriye’de hâlâ başarması gereken şeyler var” dedi. Bununla birlikte, Türkkan HDP’nin harekata karşı çıkmasını hakkında “Söylemlerinin bizim için bir anlamı yok” yorumu yaptı.

Ak Partili Kaynak: İyi Parti’yle Buzlar Eriyor

Reuters’a isim vermeden konuşan bir AK Partili kaynak ise ‘bir sonraki seçimde kimin kiminle aynı tarafta olacağının son derece önemli olduğunu’ söyledi; İyi Parti ile AK Parti arasında ‘buzların erimeye başladığını’ savundu.

Reuters Harekatların Zamanlamasına Dikkat Çekti

Reuters’ın haberinde, iktidarın Suriye’de son üç yılda iki harekat daha düzenlediğine, birinden sonra 2017 referandumu, ikinciden sonra da 2018 genel seçimlerinin düzenlendiğine dikkat çekti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz ise bu zamanlamanın harekatın ana motivasyonun oy kaygısı olduğunu gösterdiğini söyledi.