Süleymaniye: KDP ve KYB heyetleri bir araya geliyor

Aralarındaki siyasi gerginlikten dolayı aylardır görüşmeyen KDP ve KYB’nin üst düzey heyetleri bugün Süleymaniye’de bir araya geliyor.

Süleymaniye: KDP ve KYB heyetleri bir araya geliyor

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasındaki başlıca sorunlardan olan Kürdistan Parlamentosu seçimleri, gelir-gider konusu, Bağdat ve yabancı ülkelerle ilişkilerde tutum birliği, hükümet konusu ve KYB’nin bakanlar kurulu toplantılarına tekrar katılması konularının ele alınması bekleniyor.

KYB ile KDP arasındaki gerilimi, Hawkar Caf’ın 7 Ekim 2022'de Erbil’de aracına düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybetmesiyle birlikte daha da tırmandı.

Caf, KYB'nin Ninova'daki istihbarat ve terörle mücadele teşkilatından sorumluydu fakat saldırıdan yaklaşık 7 ay önce bu görevinden ayrılmıştı.

KYB, bu konudaki rahatsızlıkları giderilene kadar bakanlar kurulu toplantılarına katılmayacaklarını belirtmişti.

KDP ile KYB Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin iki ana bileşeni. Aralarındaki anlaşmazlıktan ötürü Kürdistan Parlamentosu seçimleri zamanında yapılamadı ve mevcut parlamentonun görev süresi, geçtiğimiz ekimde görev süresinin bitiminden bir ay önce bu yılın sonuna kadar uzatıldı.

KDP Başkanlık Konseyi Üyesi ve İlişkiler Ofisi Sorumlusu Ali Hüseyin de düzenlediği bir basın toplantısında, üzerlerindeki sorumluluğa dikkat çekerek farklı düşündükleri noktalar olmakla birlikte birçok ortak noktaya sahip olduklarını ve bu ortak noktalardan hareketlerle sorunları çözmeye çabalamaları gerektiğinin ifade etti.