Suriye, Perinçek'in Şam ziyaretini iptal etti! Perinçek ateş püskürdü

Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesi girişimi kapsamında Suriye'ye bir heyetle gidecekleri duyurulan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in Şam’a yapacağı ziyaret ertelendi.

Suriye, Perinçek'in Şam ziyaretini iptal etti! Perinçek ateş püskürdü

Vatan Partisi’nin yayın organı olan Ulusal Kanal’da ziyaret ile ilgili açıklamalarda bulunan Perinçek, ziyaretin AK Parti içerisindeki “Amerikancı kanat” olarak nitelendirdiği kesimler tarafından engellendiğini iddia etti.

Şam'a gidecek olan heyette AKP'den istifa ederek Vatan Partisi'ne katılan iş insanı Ethem Sancak'ın da olacağı da açıklanmıştı.

Ancak, Şam ziyareti Suriye yönetimi tarafından ertelendi. Perinçek, ziyaretin “bir süre ertelendiğini” ve bunda "hükümet içindeki Amerikancı unsurların" rol oynamış olabileceğini savundu.

Yeniçağ’ın aktardığına göre Perinçek Ulusal Kanal’da katıldığı yayında şu ifadeleri kullandı:

"Suriye ziyaretimiz olacak, oradan tarih bekliyoruz. Suriye devletinden 'Beşar Esad'ın bazı uluslararası gezileri olacak. O geziler sırasında gelmenizi doğru bulmuyoruz. Beşar Esad'la görüşmenizi istiyoruz' dediler. Bu bakımdan onların talebi üzerine Suriye ziyaretimiz ertelendi.

Ama bakın burada başka bir şey daha oldu. Aynı Türkiye-Rusya ilişkilerde olduğu gibi Vatan Partisi'nin Suriye ilişkilerine de Tayyip Erdoğan hükümetinin Amerikancı kanadından birtakım müdahaleler geldi.

Suriye devletine diyorlar ki, 'bizimle görüşmeden önce Doğu Perinçek'lerle görüşmeyin. Önce bizle görüşün ondan sonra Doğu Perinçek’lerle görüşün.

Yani Türkiye'nin menfaatini düşünen değil Vatan Partisi'yle rekabet içindeki Amerikancı güçler bunlar. Türkiye-Suriye ilişkilerini de denetim altına alacaklar. Yani engelleyecekler, bozacaklar, bozguncular. Tabii Suriye devleti de Türkiye devletiyle ilişki kurmak istediği için onlardan gelen bu talep karşısında ertelemiş olabilir. Kendilerine soracağız bunu. Bunu yeni öğrendim.

Hem Türkiye-Rusya ilişkilerini sabote etmekte Atlantikçiler var. Abdullah Gül kalıntıları var, Babacan kalıntıları var, Davutoğlu kalıntıları var. Hem de Türkiye-Suriye ilişkilerini sabote etmekte aynı unsurlar var.”