Türkiye'nin Finlandiya kararına İsveç'ten ilk açıklama

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün Meclis’teki onay sürecini başlatmaya karar verdiklerini açıklarken, İsveç'in taahhütlerini yerine getirmediğini belirterek, “Teröristlere kucak açtılar. 120 teröristin listesini verdik, 'Bize verin' dedik vermediler, veremediler. Vermeyince bizim de İsveç'e olumlu yaklaşmamız mümkün değil. Terörle mücadelede Türkiye'ye yönelik olumsuz adımları gördüğümüz sürece, bu nereden gelirse gelsin her türlü tavrı almaya hazırız" dedi.

Türkiye'nin Finlandiya kararına İsveç'ten ilk açıklama

Bunun üzerine İsveç'ten Türkiye’nin kararına ilişkin açıklama geldi. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, düzenlediği basın toplantısında, “Tahmin ettiğimiz gibi Türkiye, Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylamak için süreci başlattı. Bu istemediğimiz bir gelişmeydi ama hazırlıklıyız” ifadelerini kullandı.

Billström, Finlandiya'nın İsveç'ten önce NATO üyesi olmasının kısa vadede kendilerini fazla etkilemeyeceğini belirterek, "Finlandiya ile beraber NATO üyesi olmak istiyorduk. İsveç'in NATO dışında kalması kısa vadede bir şeyi değiştirmez. Ama bu süreç uzarsa birçok şeyin değişeceği de gerçektir. Finlandiya NATO'ya daha entegre olurken, İsveç dışarıda kalacaktır” diye konuştu.

Billström, İsveç'in Türkiye ile NATO üyeliği konusunda Üçlü Muhtıra anlaşmasının da devam ettiğini söyledi.