Zelenskiy: Büyük bir karşı saldırı yapacağız

Ukrayna lideri Zelenskiy, “Rus saldırılarını yavaş yavaş durduracağız ve yeneceğiz. Büyük bir karşı saldırı yapacağız" dedi”

Zelenskiy: Büyük bir karşı saldırı yapacağız

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, temaslarda bulunmak üzere Ukrayna’nın Odessa kentine gelen Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ile düzenlediği ortak basın toplantısında, tahıl anlaşmasını değerlendirdi.

"Tahıl girişimini Mıkolayiv bölgesi limanlarına kadar genişletme ve gemilerin hareketini kısıtlayan tüm engelleri kaldırma zamanı geldi" diyen Zelenksi, bu konuda Danimarka'nın kendilerini destekleyeceğinden umutlu olduğunu söyledi.

Rusya ile Ukrayna arasında devam savaşla ilgili gelişmelere de değinen Zelenskiy, özelikle Donbass bölgesinde ağır çatışmaların sürdüğünü anımsattı.

Zelenskiy, "Rus ordusunun saldırılarını durdurmak için mücadele veriyoruz. Ordumuza güveniyorum. Rus saldırılarını yavaş yavaş durduracağız ve yeneceğiz. Büyük bir karşı saldırı yapacağız" dedi.

Rus güçlerine karşı etkili mücadele etmek için Ukrayna ordusunun tanklara ihtiyacı olduğunu belirten Zelenskiy, müttefikleri Ukrayna'ya tank gönderme sürecini hızlandırmaya davet etti.

Ülkesine tank tedarik etme konusundaki kararların hızlı bir şekilde verilmesi gerektiğini vurgulayan Zelenskiy, "Çözümlere ihtiyacımız var. Savaş alanında başarılı olmak için mümkün olduğu kadar çok ülkeyi tank koalisyonuna dahil etmek istiyoruz. Ancak bu gerçekten oldukça zor bir konu çünkü bazen durum bir karara değil, birkaç karara bağlıdır" diye konuştu.

FREDERICSON: TANK MESELESİNİ ELE ALDIK

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ise Zelenskiy ile Mıkolayiv ve Odessa bölgelerinde incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Frederiksen, Rus saldırıları sonucu özelikle Mıkolayiv bölgesindeki altyapıların ağır hasar gördüğünü ifade ederek, bölgenin imar çalışmalarında Ukrayna'ya destek vereceklerini bildirdi.

Kısa bir süre önce Ukrayna'ya topçu sistemleri verdiklerini kaydeden Frederiksen, "Elbette, bugün konuştuğumuz konu tanklardır. Kısa bir süre önce Ukrayna'ya topçu sistemlerini gönderdik. Ancak tanklara da ihtiyaç var. Tanklar da dahil olmak üzere Ukrayna için şimdi ve gelecekte önemli olan çeşitli konuları konuştuk" ifadelerini kullandı.