Abdullah Öcalan'dan 'Kürt Birliği' vurgusu ve HDP'ye eleştiri

PKK Lideri Abdullah Öcalan’la bayram görüşmesi yapan kardeşi, Öcalan’ın Suriye için çözümün savaş değil, barış olduğunun altını çizdiğini ve "Mesele insan kanının dökülmesiyle çözülmez" dediğini aktardı ve Öcalan’ın “Kürt ulusal birliği” konusuna çok önem verdiğini vurguladı.

Abdullah Öcalan'dan 'Kürt Birliği' vurgusu ve HDP'ye eleştiri

PKK Lideri Abdullah Öcalan’la bayram görüşmesi yapan kardeşi, Öcalan’ın Suriye için çözümün savaş değil, barış olduğunun altını çizdiğini ve "Mesele insan kanının dökülmesiyle çözülmez" dediğini aktardı ve Öcalan’ın “Kürt ulusal birliği” konusuna çok önem verdiğini vurguladı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, Kurban Bayramı dolayısıyla 12 Ağustos’ta İmralı Adası’na gitti. Mehmet Öcalan, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde yaptığı görüşmenin detaylarını anlattı.

Öcalan, bayramın ikinci günü yaptığı son görüşmenin yaklaşık bir saat sürdüğünü söyledi. Sadece bayramlarda değil, iki haftada bir olan aile görüşme hakkının yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizen kardeş Öcalan, haklarının verilmediğini, açlık grevleri eylemleri sonrası kısmi olarak hakkın tanındığını belirtti.

Mehmet Öcalan, ağabeyiyle görüştüğü anı ise şöyle aktardı: “Her görüşmemizde yüzüm kapıya bakardı, bu sefer yüzümü çevirmemi istediler. Başkan geldi, döndüm ona ve tokalaştık. Bana, ‘Sizi beklemiyordum, sanki tesadüfen gelmişiniz gibi geldi’ dedi. Avukatların bize bayramın ikinci günü görüşebileceğimizi ilettiklerini söyledim.”

Öcalan’ın kendisinden ülke gündemini sorduğunu belirten Mehmet Öcalan, şunları söyledi: “3 gündem olduğunu söyledim. Birincisi Kuzey ve Doğu Suriye; ikincisi Pençe Harekatı; üçüncüsü de kurumlarda olan sorunlar, bununla bağlantılı olarak halk üzerinde artan baskılar. Halkın kendisinin sağlık durumunu merak ettiğini söyledim. O da bana ‘Sen beni görüyorsun’ dedi.”

‘Türkiye’nin Suriye’ye girmesi sorunu çözmez’

Mehmet Öcalan’ın aktardıklarını göre, PKK Lideri Abdullah Öcalan Kuzey ve Doğu Suriye’yle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Hem Türkiye zarar görür hem de oradaki halklar zarar görür. Savaş ile olmaz bir çözüme kavuşturulması gerekir. Türkiye eğer Suriye’ye girmek isterse de bu çözüm olmayacaktır. Doğrusu şu ki savaş bu halklara hiçbir şey getirmez. Suriye’de 20 yıl kaldım, oranın halkını iyi tanırım. Oradaki Arap aşiretlerini iyi tanırım, ilişkilerim vardı. Başta Arap aşiretleri ve halklara selamlarımı ilet. Sorun demokrasiyle çözülebilir. Hiçbir zaman savaşla çözüm olmamıştır.”

Öcalan’dan ‘Ulusal Birlik’ vurgusu

Güney Kürdistan’da PKK’ye yönelik  ‘Pençe’ harekatı konusunda ise PKK Lideri Öcalan şöyle dedi: “Kürt sorununun çözümü için üstümüze düşen görev ve rolümüzü oynarız. Harekat savaş demektir. Bu mesele insan kanının dökülmesiyle çözülecek bir mesele değil. Biz her zaman barışa varız. Her zaman da savaşa karşı olacağız, savaşın yerine barışın olması gerekiyor.”

Öcalan’ın “Kürt ulusal birliği” konusuna çok önem verdiğini vurgulayan Mehmet Öcalan, Türkiye’nin Federe Kürdistan Hükümeti’nden bağımsız başarılı olamayacağını, harekâtın çok zor olacağını, harekâtın Kürt birliğine darbe vuracağını, birliğin bu şekilde oluşamayacağını, herkesin Kürt birliği için fedakâr olması ve çalışması gerektiğini söylediğini aktardı.

HDP’ye eleştiri

Mehmet Öcalan’ın aktardığına göre PKK Lideri, HDP için de şunları söyledi: “60 milletvekili var, bu seçimlerde belediyeler de alındı. Geçen sefer belirttim, eğer dışarda olsaydım sokakları temizlerdim. Her yerde vekillerin 24 saat boyunca halkın içinde olması gerekiyor. Parti büyük demokratik bir kurumdur. Halkın iradesidir ve halka hizmet etmelidir. Bu halk onlara iradelerini teslim etmiş. Onlar da bu halkın hizmetkarıdırlar.”