Anayasa Mahkemesi’nden Osman Baydemir kararı

AYM, eski HDP milletvekili Osman Baydemir’in bireysel başvurunu değerlendirerek Baydemir’e 30 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi’nden Osman Baydemir kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve HDP eski Milletvekili Osman Baydemir’in 2006 yılında katıldığı bir eylem nedeniyle kendisine verilen kovuşturmayı erteleme kararıyla ilgili yaptığı bireysel başvuruda hak ihlali kararı verdi.

AYM, 15 Eylül'de verdiği kararda Baydemir'in toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine oy çokluğuyla, makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğine oy birliği ile hükmetti. Baydemir'e 30 bin lira manevi tazminat ödenecek.

Gazete Duvar’ın yer verdiği habere göre AYM, kovuşturmanın ertelenmesi kararıyla ilgili değerlendirmesinde, "Anayasa Mahkemesi içtihadına göre henüz mahkûm edilmemiş olsa bile ertelenen kovuşturmanın gelecekte yeniden başlayabilme olasılığının başvurucularda stres ve cezalandırma endişesini devam ettireceği kanaatine varılmış ve söz konusu kararlarda başvurucuların ifade ve basın özgürlüklerine müdahalede bulunulduğu kabul edilmiştir" ifadelerini kullandı.

Osman Baydemir'e Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 2006 yılında Antep'te katıldığı bir eylem nedeniyle ceza almıştı.

17 Aralık 2006 günü düzenlenen eylemin yasadışı olduğu gerekçesiyle 16. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, Baydemir ve on altı kişi hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu'nun 28. Maddesinin birinci fıkrası gereğince kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme, yönetme ve bunların hareketlerine katılma suçundan cezalandırılmaları talebiyle 23 Mart 2007 tarihinde iddianame düzenlemişti.

Gaziantep 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada mahkeme, 17 Kasım 2011 tarihinde Baydemir ve diğer on dört sanık hakkında 1 yıl 3 ay hapis cezasına hükmetmiş ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına (HAGB) karar vermişti.

Kararı temyize taşıyan Baydemir'in itirazını değerlendiren Yargıtay, 18 Haziran 2015 tarihinde kararı bozmuştu. Baydemir'in o dönem milletvekili olması nedeniyle yargılama durmuştu. 2016 yılında Baydemir'in dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından yargılama süreci de yeniden başlamış, mahkeme tarafından Yargıtay'ın bozma kararına uyarak 13 Şubat 2018 tarihinde kovuşturmanın ertelenmesine ve üç yıl denetime tabi tutulmasına karar vermişti.

Beraat kararı yerine kovuşturmanın ertelenmesi kararı verilmesine itiraz eden Baydemir, 15 Ağustos 2018'de AYM'ye bireysel başvuruda bulunmuştu.