Başbakan: Kürdistan, tüm etnik ve dini topluluklara beşiklik ediyor

Kürdistan Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani, ''IŞİD'in yok olması an meselesi ancak IŞİD'vari düşünceler ortadan kaldırılmalı. Çünkü Kürdistan, tüm etnik ve dini topluluklara beşiklik ediyor'' dedi.

Başbakan: Kürdistan, tüm etnik ve dini topluluklara beşiklik ediyor

Erbil'de düzenlenen Ortak Yaşam ve Hoşgörü Konferansı'na Çok sayıda siyasetçi ve akademisyenin katıldı.

Konferansta bir konuşma yapan Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, ''Kürdistanü tüm etnik ve dini topluluklara beşiklik ediyor'' dedi.

Kürdistan Bölgesi'nde yaşayan tüm halkların ve dinlerin barış içerisinde yaşadığına vurgu yapan Başbakan Neçirvan Barzani, herkesin buna önem vermesini isteyerek, ''Kürdistan'daki ortak yaşamı hiç kimsenin bozmasına izin verilmeyecektir'' şeklinde konuştu

"Kürdistan Bölgesi'nde birlikte yaşamanın başarılı deneyiminden bahsederken, şu gerçek bilinmeli; radikalizm düşüncesi, terörün dar bakışı, terör suçu ve soykırımlar Ezidi ve Hristiyanlar başta olmak üzere Kürdistan Bölgesi'ndeki dinlerin başına gelmiştir.”

Musul'un nasıl yönetileceği, kurtarılmasından daha önemli'

Musul operasyonu sonrası için siyasi bir uzlaşının şart olduğunu belirten Kürdistan Bölgesi Başbakanı, oluşturulacak idari sistemde tüm siyasi ve etnik yapıların temsil edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Neçirvan Barzani, ''Musul'un IŞİD'den sonra nasıl yönetileceği, IŞİD'den kurtarılmasından daha önemli'' ifadesini kullandı.

"Bu coğrafyada, bütün etnik grupları kapayan gerçekçi ve samimi bir anlaşma güvenliğin tek garantisidir. Bu, aynı zamanda içerden ve dışardan bazı güçlerin başlatmak istediği bir ateşin çıkmasını önler. Bu yüzden bütün taraflar şimdiden bu konuyu düşünerek felaketlerin yaşanmasını engellemeli.”

"IŞİD sadece askeri mücadeleyle ortadan kaldırılmaz, aynı zamanda radikalizm düşüncesine karşı mücadele etmeliyiz. IŞİD yetkisini genişletmek istedi ancak yenilgiye uğratıldı. Örgütün yok olması an meselesi ancak IŞİD'vari düşünceler ortadan kaldırılmalı örgütün radikalizm düşüncesinin kökü kurutulmalı.”