Beyaz Saray Sözcüsü: DSG'nin IŞİD’le mücadele kabiliyeti kısıtlanmamalı

Zoom üzerinden yaptığı brifingde Beyaz Saray muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü Kirby, “Bölgedeki bir operasyon, ortağımız DSG’nin IŞİD ile mücadele kabiliyetlerini kısıtlayabilir” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü: DSG'nin IŞİD’le mücadele kabiliyeti kısıtlanmamalı

Kirby değerlendirmesinde, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik hava operasyonuyla ilgili, “Bölgedeki bir operasyon, ortağımız DSG’nin IŞİD ile mücadele kabiliyetlerini kısıtlayabilir” ifadelerini kullandı.

John Kirby, “Bölgedeki bir operasyon, ortağımız DSG’nin IŞİD ile mücadele kabiliyetlerini kısıtlayabilir” dedi.
Türkiye’nin Rojava’ya yönelik gerçekleştirdiği hava operasyonlarına değinen Kirby, "Türkiye, özellikle güneyinde meşru terör tehdidi nedeniyle mustarip olmayı sürdürüyor. Tabii ki her türlü kendilerini ve vatandaşlarını savunma hakları var" ifadesini kullandı.
 
Kirby, bölgedeki gelişmelerde kendilerini endişelendiren noktanın ise Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) DAİŞ’le mücadelesi olduğunu belirterek, "Bölgedeki bir operasyon, ortağımız DSG’nin DAİŞ ile mücadele kabiliyetlerini kısıtlayabilir. DSG ile bunun için ortaklık yapıyoruz ve DAİŞ üzerinde baskıyı devam ettirmek istiyoruz" dedi.