Depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 49 bin 589'a yükseldi

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Maraş merkezli depremlerde 6 bin 807’si yabancı uyruklu olmak üzere 49 bin 589 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 49 bin 589'a yükseldi

AFAD Genel Merkezi'nde açıklamalarda bulunan Fuat Oktay, “Deprem felaketleri nedeniyle 6 bin 807'si yabancı uyruklu olmak üzere toplam 49 bin 589 vatandaşımızı kaybetmiş bulunmaktayız. Selde 18 vatandaşımız hayatını kaybetti. 3 vatandaşımızı arama çalışması devam ediyor” dedi.

Adıyaman'da elektrik sorunu olmadığını belirten Oktay, “Adıyaman'da da birkaç abone dışında sorun yoktur. Şanlıurfa merkez şebeke suyu arıtma tesisine su sağlayan Atatürk Barajı su alma tünelindeki sorunlar giderilmiştir. Dün gece saat 22:02 itibariyle şebeke suyu arıtma tesisi tam kapasite olarak devreye alınmış ve merkez ilçelerin su verilmeye verilmeye başlanmış olup yine abonelerin yaklaşık yüzde 50'sine de su ulaşmıştır. Bu gece itibariyle de bu bölgenin tamamına ulaşmış olacaktır” diye konuştu.

"Çadır ve konteyner kurulumları aralıksız sürüyor"

Oktay şu ifadeleri kullandı:

“Depremden etkilenen illerimize AFAD tarafından 22 milyar TL, bugüne kadar 328 milyon 330 bin TL olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımız tarafından yine toplam 31 milyar lira ödenek gönderilmiştir. Türkiye tek yürek kampanyasına taahhüt edilen miktarın 82 milyar 454 milyon 611 bin TL'si bağışçılarımız tarafından AFAD hesaplarına yatırılmıştır. Gönderilen ödenekler, illere gönderdiğimiz ödenekler ve toplam toplanan yardımlar afet bölgemizin yeniden ayağa kalkması ve vatandaşlarımızın ihtiyaçları için kamu kurumlarımızın planlamaları dikkate alınarak değerlendirilmekte ve kullanılmaktadır. Halihazırda önceliğimiz barınma, beslenme ve şehirleri yeniden ayağa kaldırma çalışmalarıdır, faaliyetleridir. Asrın felaketinde vatandaşlarımızın geçici barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla bölgeye ilk andan itibaren başlattığımız çadır ve konteynır kurulumları aralıksız sürmektedir. Şu ana kadar 354 çadır kenti alanlar oluşturulmuştur, bireysel talepleriyle birlikte yine 480 bin çadır kurulumu tamamlanmıştır. Kurulan çadırlarda 1 milyon 921 bin vatandaşımıza barınma hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca depremden etkilenen illerimizde de 245 konteynır kent alanı ve toplam yine 108 bin 155 konteynır kurulumu planlanmıştır. Şu ana kadar da 25 bin konteynır kurulumu tamamlanmıştır.”

"345 bin 97 depremzede ikametgah değişimi yaptı"

Kurulan konteynırlar da toplam 96 bin 444 kişiye barınma hizmeti sunulduğunu aktaran Oktay, “Daha önce ifade ettiğimiz gibi çadır kent ve konteynır kentlerdeki her bir konteynır ve çadır, ikametgah olarak belirlenmiş ve tescil edilmiştir. Bunun anlamı şu aslında. Bir seçim sürecine girmiş durumdayız” dedi.

Oktay, “Yüksek Seçim kurulunun belirlediği takvim çerçevesinde biz burada bir taraftan her bir vatandaşımızın anayasal hakkını yasalardaki hakkını kullanmasını arzu ediyoruz. Ama şunu da özellikle ifade etmek istiyorum, Depremzede vatandaşlarımızın oy kullanmak için başka bir yere ikametlerini aldıklarında herhangi bir hak kaybı olmayacaktır. Dolayısıyla herhangi bir tereddüde gerek yok. Çok rahatlıkla bulundukları yere ikametgahlarının alabilirler. Depremzede vatandaşlarımız oy kullanma haklarında oylarını da o ikametgâhta kullanabilirler. Şu ana kadar da ikametgah değişimi yapan 345 bin 97 vatandaşımız var” açıklamasını yaptı.

Fuat Oktay, “Toplam 2 milyon 343 bin vatandaşımıza barınma hizmeti sunmaktayız. Deprem bölgesinde depremin yaşandığı ilk günden itibaren yine ısıtıcı, yatak vb. gibi lojistik ihtiyaçların dağıtımına devam ediliyor. Ayrıca kamu kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız vasıtasıyla da günde 2 buçuk milyon kişiye, 3 öğün sıcak Yemek verilmektedir. Depremden etkilenen illerimizde de yine beslenme ihtiyacını karşılamak için gerekli tüm seyyar mutfaklar hazır hizmet vermektedirler. Yine Ramazan hazırlıklarımız da devam etmektedir. Ramazan hazırlıklarıyla alakalı da hem sabah, öğle ve iftar aynı şekilde ve sahur hazırlıkları yapılmıştır. Bununla ilgili tüm deprem bölgelerinde çadır kentlerde, konteynır kentlerde gerekli ihtiyaçlar, hazırlıklar yapılmıştır. Bu hazırlıklarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Vatandaşlarımıza olan desteklerimiz aralıksız sürmekte. 10 bin TL tutarında ki hane başı destek ödemesi toplam 13 milyar 769 milyon 850 bin TL olarak depremzede ailelerimizin hesaplarına yatırılmıştır. Ayrıca yine ailelerimize 15 bin TL tutarındaki toplam 3 milyar 926 milyon 355 bin TL taşınma yardımı yapılmıştır. Ödeme işlemleri de yine devam etmektedir” dedi.