Reuters: Türkiye, Suriye'nin kuzeybatısındaki sınır kapılarını kapattı

Reuters kaynakları, 'Türkiye'nin bölgedeki sınır kapılarını kapattığını' söyledi.

Reuters: Türkiye, Suriye'nin kuzeybatısındaki sınır kapılarını kapattı

Reuters haber ajansı, "Türkiye'nin binlerce asker konuşlandırdığı ve Esad'ın kontrolü yeniden ele geçirmesini engelleyen nüfuz alanı oluşturduğu bölge" diye nitelediği Kuzeybatı Suriye'de dün "yüzlerce öfkeli Suriyelinin pek çok kasabada sokaklara döküldüğünü" belirtti.

Reuters'e konuşan bir sınır yetkilisi, dün geç saatlerde Türkiye'nin 3 milyonu aşkın nüfus için ana ticaret ve yolcu geçişi olan Bab el Hava (Cilvegözü), Bab es Selam (Öncüpınar) sınır kapıları ve diğer küçük geçişleri bir sonraki duyuruya kadar kapattığını aktardı.

Reuters: Çatışmalarda en az 4 kişi öldü

Reuters, dünün bilançosunu "Suriye'nin sınır kenti Afrin'in en şiddetli çatışmalara sahne olduğu, silahlı gruplarla Türkiye askerleri arasında çıkan çatışmalarda en az 4 kişinin öldüğü, yanısıra birçok kasabada Türkiye plakalı TIR ve araçlara taş atılması ve bazı bürolarda Türkiye bayrağının yırtılması eşliğinde arbede ve silahlı çatışmalar yaşandığı" diye çıkardı.

Suriyeli muhaliflerin Londra merkezli İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) de Türkiye güçleri ile vekil güçlerinin ve cihatçıları destekleyen hükümetlerin Kaide kolu Nusra Cephesi'nden devşirdiği Heyet Tahrir Şam'ın (HTŞ) kontrol ettiği bölgelerdeki protestoların çatışmalara dönüştüğünü aktardı.

SOHR: Çatışmalarda 30 Suriyeli öldü ve yaralandı

"Türkiye güçlerinin öfkeli protestoları bastırmak için ateş açması sonucu 30 Suriyeli öldü ve yaralandı" iddiasında bulunan Gözlemevi, "Afrin ve Halep'in kuzey kırsalının farklı bölgelerinde meydana gelen çatışma ve keyfi ateş açmalarda öldürülenlerin sayısının 7'ye yükseldiğini" öne sürdü. "Afrin'de Türkiye güçlerinin ateşinde 5'i eski savaşçı olmak üzere 6 kişinin, Cerablus'ta bir kişinin öldürüldüğü" iddiasına yer veren Gözlemevi'ne göre çatışmalarda "20'den fazla kişi de yaralandı"