ABD’li senatör: ABD'nin Hiroşima'ya atom bombası atması gibi İsrail de Filistinlilere ne istiyorsa yapmalı

ABD'de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını ABD'nin Japonya'daki Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine düzenlediği nükleer saldırılara benzeterek, İsrail'in de savaşı kazanmak için nükleer silah kullanma hakkı olduğunu ima etti.

ABD’li senatör: ABD'nin Hiroşima'ya atom bombası atması gibi İsrail de Filistinlilere ne istiyorsa yapmalı

Graham, NBC kanalında yayımlanan "Meet the Press" programında İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin konuştu.

"Pearl Harbor'dan sonra Hiroşima ve Nagazaki'ye bomba atarak savaşı sonlandırmaya karar verdik. Bu doğru bir karardı" diye konuşan Graham, "İsrail, Yahudi bir devlet olarak ayakta kalabilmen için gereken her şeyi yapmaya hakkın var" ifadelerini kullandı.

Graham, "Kaybetme lüksü olmayan bu savaşı sonlandırmak için İsrail'e ihtiyaç duyduğu bombaları sağlayın, ayrıca zayiatı en aza indirmek için onlarla çalışın" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, 9 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Refah'a büyük bir saldırı düzenlemesi halinde İsrail'e silah yardımlarını askıya alacağını söylemiş, Biden'ın bu açıklamasına hem ABD'de Cumhuriyetçi Parti'den hem de İsrail tarafından tepki gelmişti.

Moderatör Kristen Welker, Başkan Ronald Reagan'ın 1980'lerdeki Lübnan savaşı sırasında İsrail'e belirli bazı silahları vermemesini hatırlattı ve Biden'ın bugünkü tavrının neden sorun olarak görüldüğü sorusuna Graham bir kez daha İkinci Dünya Savaşı örneğini verdi.

Graham, “Amerika'nın varoluşsal tehdit savaşını sona erdirmek için Hiroşima ve Nagazaki'ye iki nükleer bomba atması neden sorun oldu? Bunu yapmamız neden uygundu? Sorun olmadığını düşünüyorum” dedi.