Erdoğan'dan Putin görüşmesi sonrası Suriye mesajı

Putin ile görüşen Erdoğan, Suriye konusunda Türkiye'nin çözüm için işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Erdoğan'dan Putin görüşmesi sonrası Suriye mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Kazakistan'ın başkenti Astana'ya gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Astana'da bir araya geldi.

AA'nın haberine göre; yaklaşık 1 saat süren görüşmede Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da yer aldı.

"Rusya ile Sinop Nükleer Enerji Santrali görüşmelerimiz var"

Görüşme öncesinde konuşan Erdoğan, "Rusya ile Sinop Nükleer Enerji Santrali ile ilgili görüşmelerimiz var. Onunla ilgili ciddi adımlar atabileceğimize inanıyorum" dedi.

Erdoğan, Putin'e "Sizleri en kısa zamanda ülkemde ağırlamayı bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Putin, "Dünyadaki tüm zorluluklara rağmen Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler adım adım ilerliyor. Türkiye ile stratejik projelerimizi planlı şekilde hayata geçiriyoruz. Geçen yıl 6,7 milyon Rus turist Türkiye’yi ziyaret etti, turizmde rekor kırdık" dedi.

Erdoğan Putin'e, İsrail'in Filistin topraklarındaki saldırıları ve Lübnan'a yönelik tehditlerinin, bölgesel ve küresel barışı ve huzuru hedef aldığını, Türkiye'nin sınırlarının hemen ötesinde bir "teröristan" kurdurmamakta kararlı olduğunu, başta Suriye iç savaşı olmak üzere istikrarsızlıkların sonlandırılmasının önemini ortaya koyarak, Türkiye'nin çözüm için işbirliğine hazır olduğunu söyledi.