PKK'nın yeni teknoloji füzelerinin ardında hangi devlet bulunuyor?

Tahran'ın, PKK'ye karadan havaya füzeler sağladığı ve böylece Türk insansız hava araçlarının düşürülmesinin sağlandığı iddia ediliyor.

PKK'nın yeni teknoloji füzelerinin ardında hangi devlet bulunuyor?

Bölgesel kaynaklar, Kürdistan İşçi Partisi'nin (PKK) Türk silahlı insansız hava araçlarını düşürmek için İran yapımı gezici mühimmat kullanmış olabileceğini belirterek, Tahran ile PKK arasındaki bağların güçlendirildiğini öne sürüyorlar.

Mart ayında Türk insansız hava araçlarını (İHA) hedef alabilecek teknolojiye sahip olduğunu açıklayan PKK, 27 Mayıs'ta, Aksungur olduğu belirlenen Türk silahlı insansız hava aracının düşürüldüğü iddia edilen görüntüleri yayınladı.

PKK'nın son videosunu analiz eden savunma uzmanları, Türk insansız hava aracının İran'ın 'Kamikaze Drone' olarak ta bilinen 358 tipi karadan havaya füzesi tarafından düşürülme ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyorlar.

Uzmanlar, 358'in nispeten yavaş bir mühimmat olduğunu, roket motorunun olmaması nedeniyle görüntülerde görünmeyebileceğini belirtiyorlar. Jet güdümlü füzeler olarak bilinen 358'ler çok yavaş uçar ve roket güdümlü olmadıkları için hedefi ıskaladıkları taktirde geri dönüp tekrar vurmaya çalışırlar.

İran tarafından tedarik edildi, Irak'ta toplandı

İran'ın yaklaşık iki yıldır 358 sistemini parçalar halinde PKK'ye ulaştırdığını ve PKK'nin daha sonra bunları birleştirdiği iddia ediliyor. Bu süreç ile ilgili Süleymaniye'nin güneyinde bazı toplantılar yapıldığı da bölgedeki kaynakların bildirdiği detaylardan biri.

Türk insansız hava araçlarının sıklıkla yüksek irtifalarda uçtuğu göz önüne alındığında, PKK'nın füzeyi çalıştırmak için bir radar sistemine veya benzer bir teknolojiye ihtiyaç duyacağına dikkat çeken uzmanlar, İran'ın yanı sıra, Irak'taki Türk insansız hava araçlarının konum bilgisini verebilecek tek kuruluşun ABD olduğuna dikkat çekiyorlar.

Geçtiğimiz ay Türkiye Savunma Bakanı Yaşar Güler bir Türk gazetesine, Türkiye'nin PKK'nın hareketlerini izleme ve Tahran'ı bilgilendirme çabalarına rağmen İran'ın PKK'ya karşı mücadelesinde Ankara ile işbirliği yapmadığından yakındı ve İranlıların PKK'ye Türkiye'nin baktığımız gibi bakmadıklarına dikkat çekti:

"'Bakın kardeşim, PKK burada, o evde, kaldıkları adres burası' diyoruz ve kısa bir süre sonra 'efendim o adresi araştırdık, öyle bir adres yok' cevabı geliyor. ' Elbette bu kabul edilebilir bir durum değil."

İran hem Türkiye'ye hem de Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (KBY) karşı PKK ile bağlarını giderek güçlendiriyor. PKK, İran'dan elde ettiği savunma ve saldırı teknolojilerini kullanmak üzere bir teknik ekip oluşturmuş durumda. Kürdistan Yurtseverler Birliği ile PKK ve İran destekli Iraklı şii gruplar arasında büyüyen bağlar, olağan görüşmelerin ötesinde.

İran ve vekillerinin Irak'taki son hareketlerini yakından izleyen Ankara, onların, Türkiye'nin Irak'la yakınlaşma ve işbirliği çabalarına yanıt olarak bölgeyi istikrarsızlaştırmaya çalıştıklarından şüpheleniyor.