Salih Müslim açıkadı: Rojava’da yerel seçimler yapılacak mı?

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim, Rojava’de yerel seçimlerin zamanında yapılacağını belirtti.

Salih Müslim açıkadı: Rojava’da yerel seçimler yapılacak mı?

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Suudi Arabistan'da yayanlanan Şarkul Avsat gazetesine konuştu.

Salih Müslim, Özerk Yönetim'in yerel seçimlerinin ağustos ayında yapılması konusunda kararlı olduğunu bildirdi.

Salih Müslim'e göre Amerika seçim yapılmasına taraftar değil. Müslim, seçimlerin ertelenmesi sürecine değinerek şunları söyledi:

"30 Mayıs'ta yapılması planlanan seçimler Yüksek Seçim Komisyonu'nun lojistik sorunları nedeniyle 11 Haziran 2024'e ertelendi. Daha sonra bazı partilerin isteği üzerine ağustos ayına ertelendi. Türkiye'nin tehditleri seçimlerle ilgili değil."

Müslim, ABD ve Türkiye'nin seçimlere yönelik baskılarına da değinerek, şöyle devam etti:

"Seçimlerin ertelenmesinin nedeni Amerika'nın baskısı ve Türkiye'den gelen tehditlerin artması değil. Bu seçimleri yapacağız. Karar Yüksek Seçim Kurulu'nun ve siyasi partilerin yetkisinde. Bu seçimlerin belirlenen günde yapılması gerekmektedir. Amerika bize 'Bu adımı atmakta acele ediyorsunuz' dedi. Türkiye'nin tehditleri seçimlerden dolayı değil, 8 yıldır bu tehditler sürüyor. Yani 2016'dan beri tehditler var, Türkiye'nin bahaneye ihtiyacı yok. Türkiye, Suriye'nin her yerini hedef alıyor. Her demokratik projeyi hedefliyor. Bölgelerimize saldırıyor, Efrin, Serê Kaniyê ve Girê Sipi işgal edildi.”

Daha önce de ertlenmişti

Rojava Yüksek Seçim Komiserliği seçimi daha önce ertelemişti. Komiserlik, 30 Mayıs’ta yapılması planlanan yerel seçimlerin 11 Haziran’a ertelendiğini duyurmuştu. Komiserlikten yapılan açıklamada, “Seçimlerin 30 Mayıs'ta yapılması kararlaştırılmıştı ancak çalışmalarımız sırasında; Kuzey ve Doğu Suriye’de belediye seçim hazırlıkları için belirlenen sürenin yeterli olmadığı görüldü" denilmişti.

ABD Dışişleri Sözcüsü de “Suriye'nin kuzey ve doğu bölgelerinde seçim koşullarının bulunmadığını" söylemişti.

ENKS boykot ediyor

Özerk Yönetimin kontrolü altındaki bölgelerde daha önce iki kez belediye seçimleri yapıldı. Bu seçimler için de Efrin-Şehba, Minbic, Fırat, Cezire, Tabka, Rakka ve Deyrezor’da seçim komisyonları tarafından hazırlıklar yapıldı.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ise yerel seçimleri boykot edeceğini duyurdu.

5 yıldır Rojava’da yaşayan sığınmacılar da oy kullanacak

Özerk Yönetim, 3 milyondan fazla seçmenin oy kullanma hakkına sahip olduğunu açıkladı. Beş yılı aşkın süredir bölgede yaşayan göçmen ve mülteciler seçimde oy kullanabilecek.

Her belediyenin farklı konseyleri olacak. Her seçim bölgesinde bir belediyeler birliği kurulacak ve bu birlik içerisinde tüm belediyeler temsil edilecek. Seçimler iki yılda bir yapılacak ve belediye meclis üyeleri ile eş başkanlar seçilecek.

Rojava’da bugüne kadar iki kez belediye seçimleri yapıldı. İlk belediye seçimleri 2015 yılında, ikinci seçimleri ise 2017 yılında yapıldı.

Yeni idari düzenlemeye göre Özerk Yönetim’in yetki alanına giren alanlar yedi ana bölge, altı büyük şehir, 40 ilçe ve 105 kasabadan oluşuyor. Eş başkanlardan biri Kürt, diğeri diğeri Arap, Türkmen veya Hristiyan olacak.