Almanya Savunma Bakanı: Kürdistan'ın bağımsızlık kararını destekleriz

Almanya Savunma Bakanı: Kürdistan'ın bağımsızlık kararını destekleriz

53. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı'na katılmak üzere Almanya'da bulunan Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'nin diplomatik temasları devam ediyor.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ve beraberindeki heyet, İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano ile bir araya geldi. Görüşmede bölgedeki gelişmeler, IŞİD ile mücadele ve Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlığı konularının görüşüldüğü kaydedildi.

Ardından Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen ile bir araya geldi. Görüşmede, Almanya Savunma Bakanı'nın, Peşmerge Güçleri'ne destek vermeye devam edeceklerini belirttiği kaydeildi. Görüşmede ayrıca bölgedeki gelişmeler konuşuldu.

Başkan Barzani ile görüşmesinin ardından Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen gazetecilerin sorularını yanıtladı. BasNews muhabirinin ''Kürdistan devletinin kurulması halinde tavrınız ne olacak ?'' sorusuna Ursula Von Der Leyen " Bu konuda kararı kendileri verecektir. Eğer bağımsızlık konusunda karar verirlerse destekleriz. Halkın vereceği karara Almanya olarak saygı göstereceğiz'' şeklinde yanıt verdi.

Peşmerge Güçleri'ne ilişkin ise Ursula Von Der Leyen, "IŞİD'e karşı savaşta Peşmerge çok önemli bir rol üstlendi. Almanya, Peşmerge Güçleri'ne askeri yardımlarını sürdürecek'' dedi.

Geçtiğimiz yıl Kürdstan Bölgesi'ne ziyaretini hatırlatan Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen, yeniden Kürdistan Bölgesi'ni ziyaret ederek, Peşmerge Güçleri'ni bizzat ziyaret edeceğini ve yapılacak planları Kürdistan Bölgesi ile ortaklaşa belirleyeceklerini kaydetti.

kaynak BasNews