Avrupa Birliği ,AB'den: HDP açıklaması

Avrupa Birliği Komisyonu Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, dün HDP Eş Genel Başkanları dahil 3 HDP'li milletvekili hakkında alınan tedbirlerin, TBMM'nin Mayıs ayında aldığı bazı milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılması kararının ardından dile getirilen "endişeleri daha da artırdığı" belirtildi.

Avrupa Birliği ,AB'den: HDP açıklaması

AB'nin HDP'lilerin gözaltına alınmaları ve tutuklanmalarına da tepki gösterdiği anımsatılan açıklamada, "Demokratik yollarla seçilen tüm siyasi partilerin yasama meclisine tam ve etkin katılımı, Türkiye'nin uluslararası taahhütleri ve aday ülke statüsünün vazgeçilmez bir unsurudur" ifadeleri kullanıldı.

'AVRUPA KONSEYİ İLE BİRLİKTE DURUMU YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ'

AB'nin Türkiye'de "hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı, temel özgürlükler ve parlamenter demokrasiyi zayıflatabilecek gelişmelere ilişkin endişelerini defalarca dile getirdiği" ifade edilen açıklamada, AB'nin Avrupa Konseyi ile birlikte durumu yakından takip etmeye ve değerlendirmeye devam edeceği belirtildi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği düşürülürken, Selahattin Demirtaş da 5 ay hapse çarptırılmıştı. Ayrıca dün HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken de tutuklandı.