BARKEY: ABD, YPG İle devam edecek

Ortadoğu uzmanı Henri Barkey, ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın Rakka'yı alma fırsatını şansa bırakmayıp IŞİD ile mücadelede kendini kanıtlamış YPG ile ortaklığını sürdüreceğini tahmin ettiğini söyledi.

BARKEY: ABD, YPG İle devam edecek

ABD merkezli Wilson Center Ortadoğu Bölümü Başkanı Henri Barkey, Türkiye'nin Suriye politikasını ve 'Rakka'ya gideriz' yönlü açıklamalarını değerlendirdi.

Türkiye'nin Rakka'ya giremeyeceği değerlendirmesinde bulunan Barkey'e göre ABD, Rakka operasyonunda YPG ile ittifakına devam edecek.

Artı Gerçek'ten Evrim Kurdoğlu'na konuşan Barkey, ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın Rakka'yı alma fırsatını şansa bırakmayıp IŞİD ile mücadelede kendini kanıtlamış YPG ile ortaklığını sürdüreceğini tahmin ettiğini söyledi.

'Erdoğan'ı överken, Kürdlere de hayranlığını açıklıyor'

Barkey'in Türkiye-ABD ilişkilerine ve Rakka Operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Barkey, Trump'lı bir ABD ile Türkiye ilişkilerinin tam bir belirsizlik içinde olduğunu belirterek, "Trump'ın sağı solu belli olmuyor. Erdoğan'a övgü yağdırırken Kürdlere hayranlığını açıklıyor. Ayrıca dış politika konularını hiç iyi bilmeyen birisi olduğu için ne yapacağını kestirmek de çok zor” ifadelerini kullandı. Ancak seçim kampanyasında verdiği en önemli sözlerden birisinin 'İslami terörizmi' kökünden sökmek olduğunu hatırlatan Barkey, "Bunu öyle bir şekilde söyledi ki 'bu konuyu diğerlerinden çok daha iyi biliyorum' dedi. Ama bilmiyor” yorumunda bulundu.

Trump için Rakka'yı almanın çok önemli olduğunu ifade eden Barkey, "Çünkü Obama, Rakka'yı alamadı. Rakka Operasyonu oldukça karmaşık bir operasyon. Yani kolay kolay Rakka'nın düşeceğini düşünmek bir hata olur. Yine de Trump için bu bir fırsat” dedi.

'Rakka, Trump için çok önemli'

Trump'ın, Rakka'yı aldırdıktan sonra 'Ben Rakka'yı aldım' şeklindeki büyük bir propagandaya yöneleceğini ifade eden Barkey, "Ardından da 'Bakın ben verdiğim sözü tuttum. Obama yapamadı. Ben yaptım' diyecek. Kendisini sürekli Obama ile karşılaştırıyor” dedi.

Bu yüzden Trump için Rakka'yı almanın çok önemli olduğunu söyleyen Ortadoğu Uzmanı Barkey, "Bence bu sebepten ötürü YPG ile olan anlaşma da, ortaklık da devam edecek. Çünkü YPG'den başka orayı alabilecek bir güç yok” değerlendirmesinde bulundu.

'Türkiye'nin Rakka'yı alacağına inanan yok'

Türkiye son günlerde Rakka'ya dönük, 'biz yaparız, biz alırız' ifadelerini hatırlatan Barkey, "Ama şu anda Amerika'da gördüğüm kadarıyla Türkiye'nin bunu yapabileceğine inanan çok az insan var” dedi. Bunun iki nedeni olduğunu ifade eden Barkey, "Birincisi, Türkiye'nin El-Bab'da başarılı olamaması. Türkiye 'El-Bab alındı' diyor ama ben bunun doğru olduğunu göremiyorum. Dolayısıyla El-Bab'ı alamaması yüzünden Türkiye'ye güvenen yok” dedi.

Barkey, "İkincisi, eğer Rakka'yı alacaksa Türkiye'nin büyük sayıda asker getirmesi gerecektir. Bu böyle birkaç tane Suriyeli Arap askeriyle, birkaç Türk tankıyla olabilecek bir şey değil. Rakka IŞİD için çok daha önemli bir merkez. Onun için Rakka'da çok büyük bir direniş olacak. Türkiye'nin 5 bin ila 10 bin arasında asker getirebileceğini hiç kimse düşünmüyor. Zaten 69 tane şehit vermiş bir ülkenin kalkıp daha fazla zayiat vermesi de çok zor olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

'YPG ile ittifakın devam etmesini bekliyorum'

Diğer yandan Türkiye'nin olası bir Rakka Operasyonu'nu referandumdan önce yapacağına da kuşkuyla yaklaşıldığını söyleyen Ortadoğu Uzmanı Barkey, "Diyelim ki Erdoğan bu kadar asker göndermeye kararlı; ama bunu referandumdan önce yapar mı? Amerikan tarafı referanduma kadar beklemek istemez. Erdoğan açısından Savunma Bakanı her ne kadar 'El-Bab'ı aldık, gözümüz Rakka ve Mınbiç'te' dediyse de ki bunlar aslında Erdoğan'ın söylediklerini tekrarlamaktır. Ayrıca bunun olacağına kimse inanmıyor. Ben YPG ile olan ABD ittifakının devam etmesini bekliyorum” ifadelerini kullandı.