CEYLANPINAR DAVASINDA PARMAK İZLERİ EŞLEŞMEDİ

Çözüm sürecinin sona ermesine neden olan Ceylanpınar'daki polis ölümlerine ilişkin olay yeri inceleme raporlarında yeni bilgiler ortaya çıktı. Raporlara göre, evde bulunan şüpheli parmak izleri, sanıklarınki ile eşleşmedi.

CEYLANPINAR DAVASINDA PARMAK İZLERİ EŞLEŞMEDİ

Ceylanpınar'da çözüm sürecinin sona ermesine neden olan öldürülen 2 polise ilişkin davada ilginç detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Cinayetlerin ardından Urfa Emniyeti'nin detaylı olay yeri inceleme tutanağı, 10 Mart tarihinde mahkemeye sunuldu. Raporda, polislerin öldürüldüğü evde tespit edilen parmak izleriyle, davada yargılanan 9 sanığın parmak izlerinin eşleşmediği ortaya çıktı.

Evrensel Gazetesi'nin haberine göre, Urfa'da, 20 Temmuz 2015 tarihindeki Suruç Katliamı'ndan sonra 22 Temmuz tarihinde polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar evlerinde ölü bulunmuştu. Yumuşak ve Acar'ın kafalarına sıkılan kurşunla öldürüldüğü tespit edilmişti. Bu olaydan sonra AKP hükümeti tarafından 'çözüm sürecinin' bitirildiği açıklanmıştı.

Cinayete ilişkin Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 4'ü tutuklu, 9 kişi yargılanıyor. Dava devam ederken, cinayetlere dair yeni bilgiler de ortaya çıkıyor.

Olay yeri inceleme raporlarına göre, davada yargılanan 9 sanığın parmak izleri, cinayetin gerçekleştiği evdeki parmak izleriyle karşılaştırıldı. Raporda sanıkların parmak iziyle, evden çıkan parmak izlerini uyuşmadığı belirtildi. Davada cinayeti işlediği ileri sürülen Ö.K'nin polislerin kaldığı dairenin karşısındaki boş dairede parmak izi bulunmuştu. Ö.K. arkadaşı M.A'nın evlendiğinde oturmak için bu daireyi kiraladığını, düğünden 1 hafta önce temizlemek için daireye gittiklerini söylemişti. Ö.K. arkadaşı M.A. ve M.A'nın ağabeyi L.A. uzun süren tutukluluğun ardından 8 Kasım 2016 tarihinde tahliye edilmişlerdi. Cinayete yardım ettiği ileri sürülen M.C.Y., Sedat A., Hüseyin A. ve Hasan A. ise halen tutuklu bulunuyor.

HTS kayıtları imha edildi, davanın hakim ve hâkim 'FETÖ'den tutuklanmıştı

Davanın devam ettiği süre içinde, darbe girişimi sonrası sanıklar hakkında tutuklama kararı veren Hâkim Nurettin Bulut, 'FETÖ' soruşturmasında tutuklanmıştı. Savcı Mehmet Kıvanç Kılsızoğlu'nun Ceylanpınar soruşturmasını tamamlamasının ardından hâkim olarak atandığı Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Merkezi'nde de yine 'FETÖ' soruşturması kapsamında arama yapılmıştı. Davanın hâkimi Nurettin Bulut, 'FETÖ' operasyonunda gözaltına alınarak tutuklanırken, öldürülen polislerin otopsisine katılan Savcı Nurullah Örenli'nin de 'FETÖ'den ihraç edildiği ortaya çıkmıştı.

Sanıklardan Sedat Aydın'ın avukatı Hüseyin Akay, davaya delil olan HTS kayıtlarının savcının talimatıyla yok edildiğini açıklayarak, şunları söylemişti: "Savcı birçok delili görmezden gelmiş, HTS verilerini ve kopyalarını imha ettirmiş. Tutuklamayı yapan hâkimlerden birinin tutuklanması, sansasyon yaratacak bir durum. FETÖ ilgisi olabilir de olmayabilir de. İhbarı yapan ankesörlü telefondaki kişiler araştırılmadı. Özel bir numaradan arayan biri var, onu bulduk. Savcı bunları araştırmamış, ifadelerine başvurmamış.”

İhbarcı da 'FETÖ'den tutuklanmışt

Sanıklarla ilgili ihbarda bulunulan telefonun sahibi T.B.'nin kardeşi Ramazan B., 'FETÖ' operasyonları kapsamında Urfa'da tutuklanmıştı. T.B.'nin diğer kardeşi Mithat B. ise, 'FETÖ' Urfa koordinatörü olarak aranıyordu.

HTS kaydı nedir?

HTS kaydı; cep telefonu sistemiyle iletişim kuran hedef kişi ya da kişilerin, kiminle, ne zaman, nereden nereye, kaç kez ve ne kadar süreyle görüşme yaptığını ortaya koyan bir sistem.

PKK üstlenmişti

PKK olaydan kısa bir süre sonra iki polisin öldürülmesini üstlenmiş, bunun 20 Temmuz Suruç katliamının intikamı olduğunu duyurmuştu.