Irak'ta Sadr liderinden Haşdi Şabi uyarısı!

Irak'ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Şii milis güçlerden oluşan Haşdi Şabi yasasının ülkeyi milis hakimiyetine bırakacağı uyarısında bulunarak, hükümetin bu konuda direnç göstermesini istedi.

Irak'ta Sadr liderinden Haşdi Şabi uyarısı!

Sadr, Middle East Eye'ye yaptığı açıklamada, "Haşdi Şabi yasası, Irak'ı milislerin hakimiyetine bırakır. Hükümetin bu konuda güçlü direnç göstermesini bekliyoruz. Güvenlik konusu sadece ordunun elinde toplanmalı." dedi.

Sünni-Şii ve Arap-Kürt karşılaşmasının önlenmesi için Sünni siyasetçilerin aralarında diyaloğu geliştirmesine önem verdiğini ifade eden Sadr, IŞİD'in Musul'da yenilmesinin, ülkede yeni etnik ve mezhep çatışmasının başlangıcı olmasından endişe duyduğunu ifade etti.

Sadr, Suriye'deki gelişmelerle ilgili ise şunları kaydetti:

"Suriye'de çatışma artabilir. Bu kanıya, İbadi'nin Suriye'de hava saldırısı kararı ve Haşdi Şabi liderlerinin Suriye'ye müdahaleden bahsetmesinden sonra vardım. Çatışmaların Irak'a sıçramasından endişe ediyorum. Bana göre, başkalarından istemediğimiz gibi bizim de Suriye'ye müdahale etmememiz gerekir. Çok kan döküldü. Artık kan akmasını durdurmak istiyoruz."