Malatya'daki depremden sonra uzmanlardan ilk yorumlar

Malatya'nın Pütürge ilçesinde 4.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Prof. Dr. Şükrü Ersoy "Bu büyük ihtimalle 2020 depreminin artçısı olabilir" dedi. Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür de “Endişeye mahal yok" açıklamasını yaptı.

Malatya'daki depremden sonra uzmanlardan ilk yorumlar
Foto:CNN

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) verilerine göre; saat 10.36'da merkez üssü Pütürge ilçesi olan 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Yerin 7 kilometre derinliğinde kaydedilen deprem, çevre il ve ilçelerde de hissedildi. Depremde, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

AFAD'dan yapılan açıklamada, “Malatya ilimizin Pütürge ilçesinde saat 10.36’da meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız” ifadeleri kullanıldı.

“2020 depreminin artçılarını görüyoruz”

Depremin ardından CNN Türk Deprem Danışmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “2020'de hatırlarsanız Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde bir deprem olmuştu. Ondan sonraki bölümde Pötürge'ye doğru bir gerilim olduğunu söylemiştik. Çünkü depremin bir ucu oraya kadar gelmişti. Bu büyük ihtimalle 2020 depreminin artçısı olabilir” dedi.

Ersoy şu ifadeleri kullandı:

“Burada özellikle Malatya çevresinde hem 2023 depreminin hem de 2020 depreminin artçılarını görüyoruz. Bu sanıyorum ki 2020 depremi sonrası artçılardan biri olduğunu tahmin ediyorum. Fakat 4.5 büyüklüğünde bir deprem elbette insanların çok rahat hissedeceği, korkup kaygı duyabileceği depremlerden bir tanesi. Hatta hasarlı binalarda tehlike yaratabilir. Çünkü yıkım olabilir. Çok yanlarına girmemek, bu durumlarda evin içine girmemek gerekir.

Bu tür depremler devam edecek. Baştan onu söylemek doğru olur. Çünkü çok büyük iki tane deprem yaşanmıştı. Biri 2020'de biri 2023'de çifte deprem. Bu artçılar yaşanacak. Bölgenin rutini içerisinde düşünmek gerekir.”

“Deprem DAF üzerinde”

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, deprem sonrası sosyal medya X hesabından bir paylaşım yaptı.

Görür,  “Malatya, Ormaniçi/Pütürge’de 4,5 deprem oldu. Deprem DAF ÜZERİNDE VE ARTÇI. Endişeye mahal yok. Olabileceği beklenir. Sevgiyle “