Malezya'dan Dr. Ali Karadaği'ye Peygamber Hicreti Ödülü

Malezya Krallığı, Peygamber Hicreti Ödülü'nü Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Dr. Ali Karadaği'ye verdi.

Malezya'dan Dr. Ali Karadaği'ye Peygamber Hicreti Ödülü

Malezya Krallığı'nda düzenlenen özel törende Dr. Ali Karadaği'ye Peygamber Hicreti Ödülü verildi.

Malezya Krallığı Hicri yılbaşı dolayısıyla uluslararası bir İslam figürünü büyük bir törenle ödüllendiriyor. Bu yıl törene Malezya Kralı Sultan İbrahim İskender ve üst düzey hükümet yetkilileri katıldı.

- Ali Karadaği’nin öz geçmişi

Ali Karadaği, 1 Temmuz 1949 tarihinde Süleymaniye iline bağlı Karadağ bölgesinde dünyaya geldi. 1969 yılında İslam Enstitüsünü bitirerek enstitünün kendi bölgesindeki ilk mezunu oldu.

1970 yılında birçok hocanın onayıyla İslami ilimlere dair icazet aldı. 1975 yılında da Kütüb-i sitte’yi tahsil ederek bu konuda icazet aldı.

Bağdat’ta islam hukuku alanında lisans eğitimi görerek 1975 yılında üstün başarıyla mezun oldu.

1980 yılında Ezher Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bölümünde yüksek lisans eğitimini aldı. Aynı üniversitenin hukuk fakültesi bölümünde üstün dereceyle doktorasını tamamladı.

2004 yılında bir grup alimle birlikte Dünya Müslüman Alimler Birliğini kuran Karadaği, 2011 yılında birliğin genel sekreteri olarak göreve başladı.

100’den fazla bilimsel araştırma ve 20’nin üzerinde kitap ve telifi bulunan Karadaği'nin kitaplarından bazıları Kürtçeye ve diğer dillere çevrildi.

- Dünya Müslüman Alimler Birliği

Merhum Yusuf el-Karadavi'nin girişimiyle 2004 yılında çeşitli ülkelerden çok sayıda Müslüman alim ve düşünürlerin katılımıyla kuruldu.

Merkezi 2011 yılında Dublin'den Katar'ın başkenti Doha'ya taşınan ve çatısı altında 50'den fazla İslam alimleri heyetleri barındıran birliğe 2018 yılına kadar Yusuf el-Karadavi başkanlık ediyordu.

Onun ardından göreve gelen Prof. Dr. Ahmed er-Raysuni'nin 2022 yılında istifasının ardından Habib Salim Sekaf el-Cufri başkanlığa seçilmişti.

8 Ocak 2024'te Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Kurulunda gerçekleştirilen oylamada Karadaği, yüzde 91 oy alarak Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanlığına seçilmişti./K24