Mirani: PKK ile kardeşiz, ancak ortak olmayız

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani, ''PKK ile kardeşiz, ancak ortak olmayız'' dedi.

Mirani: PKK ile kardeşiz, ancak ortak olmayız

Duhok'ta basın mensuplarının sorunlarını yanıtlayan Fazıl Mirani, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Şengal'de yaşanan gerginliğe ilişkin Mirani, "Birbirimizi idare etmeliyiz ama aynı zamanda karşılıklı saygı olmalı. Biz PKK ile kardeşiz ancak ortak olmayız” değerlendirmesinde bulundu.

Kerkük İl Meclisi'nin Kürdistan bayrağı ile ilgili verdiği karara ilişkin KDP Politbüro Sekreteri, "Bu adımı çok olumlu bulduk. Kerkük Valisi'ni tebrik ediyoruz” ifadesini kullandı.

Kerkük'teki memur maaşlarının Bağdat yönetimi tarafından kesilmesi iddialarını değerlendiren Mirani, "Kerkük kendi kendini idare edebilir. Kerkük, bütün Irak'a yetecek kadar petrole sahip” dedi.

Kürdistan Bölgesi'ndeki siyasi sorunların çözümüne ilişkin ise Mirani şunları söyledi:

"KDP'nin görüşmelere kapısı açık. Anlaşmanın alternatifi nedir? Biz anlaşmaktan yanayız. Eğer başka bir alternatifi olan varsa buyursun sunsun, değerlendirir ona göre yanıt veririz.

Sayın Başkan'ın mesajı bir projedir. Siyasi partileri ziyaret ettiğimizde bunu dile getirdik. Birlikte bir proje hazırlamak istediğimizi illettik. Bir proje götürerek onlardan biat etmelerini veya imza atmalarını istemedik. Herkesin bağlı kalacağı ve pratikte uygulanabilir bir projeyi birlikte hazırlamak istedik.”