Musul operasyonu; 4 bin sivil öldü, 10 bin ev yıkıldı

Musul operasyonu devam ederken Irak İnsan Hakları Gözlemevi (IOHR), operasyonun yarattığı yıkım ve ölümlerle ilgili yeni bir rapor yayımladı. Yayımlanan raporda Musul operasyonunun başladığı 17 Eki 2016 tarihinden bu yana 3 bin 846 sivil öldü, 10 bine yakın ev yıkıldı.

Musul operasyonu; 4 bin sivil öldü, 10 bin ev yıkıldı

DHA'dayer alan habere göre kentin batısında 19 Şubat'ta yeniden başlayan operasyonda, binlerce sivilin öldürüldüğü ifade edildi. IOHR yetkililerinin Musul'dan kaçan kişilerle görüşerek hazırladığı rapora göre DAİŞ terör örgütü tarafından kontrol edilen bölgelerdeki çatışmalar ve sivil yerleşim bölgelerinin bombardımanlardan etkilenmesi nedeniyle on binlerce kişi kaçmak zorunda kaldı. Raporda 17 Ekim günü başlayan operasyondan şimdiye kadar geçen süreçte 3 bin 846 sivilin öldürüldüğü ve 10 bine yakın evin yıkıldığı belirtildi.

Irak ordusu ve koalisyon güçlerinin, sivillerin korunması için uyarıldığı raporda şu ifadelere yer verildi, "Irak Silahlı Kuvvetleri ve uluslararası koalisyon, Musul'un batısında yaşayan sivillerin korunması için mümkün olan tüm önlemleri almalı ve operasyonlar sırasında silahsız sivillere uygulanabilecek ciddi ihlallerden kaçınmalıdır."
Musul'dan kaçanların görüşüne de yer verilen raporda çok sayıda cesedin enkaz altında olduğu belirtildi. Raporda bir Musul sakini, "Bizim yaşadığımız bölgede sadece birkaç DAİŞ'li vardı. Buna rağmen, kime ait olduğunu bilmediğimiz uçaklar, yerleşim bölgelerini bombaladı. Bu sırada üzerimize yıkılan evde 5 aile yaşıyorduk" dedi. Başka bir Musullu ise "Örgüt 8 aileyi bir evde rehin aldı. Örgüt üyeleri evin çatısına çıkarak, Irak ordusuyla çatışmaya başladı" diye konuştu.