Şenyaşar, HDP’den milletvekili aday adayı oldu!

Üç yıldır kesintisiz Adalet Nöbeti’ni sürdüren Ferit Şenyaşar, HDP'nin “Mücadeleni Meclis’te sürdür” teklifine olumlu yanıt vererek, milletvekilliği aday adaylık dosyasını HDP Urfa İl Örgütü’ne teslim etti.

Şenyaşar, HDP’den milletvekili aday adayı oldu!
Urfa'nın Suruç ilçesinde, 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınları tarafından babası ve ağabeyi öldürülen, bir ağabeyi tutuklanan ve kendisi de yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar'a Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) milletvekili olması için teklif götürüldü.
HDP, Emine Şenyaşar ile birlikte Adalet Nöbeti'ni kesintisiz sürdüren Ferit Şenyaşar'a, parlamentonun yolunu açtı. HDP'nin Şenyaşar'a yaptığı "milletvekili ol, adalet mücadeleni parlamentoya taşı" çağrısına olumlu yanıt veren Ferit Şenyaşar, aile avukatı Hidayet Enmek ile partinin Urfa İl Başkanlığı'na giderek milletvekilliği aday adayı dosyasını teslim etti.
 
Ne olmuştu?
 
Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018'de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın korumaları ve yakınları 2018 genel seçimleri için sürdürdükleri seçim kampanyası sırasında işyerlerini ziyaret ettiği Şenyaşarlar'ın kendilerine oy vermeyeceklerini söylemeleri üzerine Şenyaşarlar'a silahla saldırmış, işyerindeki saldırı sırasında Celal, Adil, Mehmet, Fadıl ve Ferit Şenyaşar kardeşler çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.
 
Baba Hacı Esvet Şenyaşar ise hastanede öldürülmüştü. Yaşanan olaylarda AKP'li milletvekilinin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız da yaşamını yitirmişti.
Başlatılan soruşturmanın ardından Fadıl Şenyaşar'a 37 yıl 9 ay, Enver Yıldız'a ise 18 yıl hapis cezası verildi.
 
Saldırıya ilişkin süren soruşturma dosyası üzerinde ise üç yıldır "gizlilik" kararı var. Soruşturmada alınan "gizlilik" kararının kaldırılması için Şenyaşar Ailesi avukatlarının yaptığı ikinci itiraz, 21 Nisan 2021 tarihinde reddedilmişti.
 
Başvuruyu reddeden Urfa 1. Sulh Ceza Hakimliği, gerekçesinde "Dosya ve deliller kapsamı ile uyumlu olduğu, tedbir kararının yerinde olduğu, bu itibar ile kararda usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmadığı" ifadelerine yer vermişti.
 
Davaya ilişkin ilk duruşma 17 Ocak 2023'te görüldü. Mahkeme heyeti tanıkların dinlenmesi talebini kabul etti.
 
18 Mart 2023'te ise Celal Şenyaşar'ı öldürmek ve Adil Şenyaşar'ı yaralamak suçundan hakkında yakalama kararı bulunan İbrahim Yıldız, tedavi gördüğü hastanede öldü.