Kürtler Astana'ya davet edildi

Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nin (ENKS), Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleşecek Suriye görüşmelerine resmi olarak davet edildiği bildirildi.

Kürtler Astana'ya davet edildi

Türkiye, Rusya ve İran öncülüğünde 23 Ocak'ta Kazakistan'ın başkenti Astana kentinde gerçekleşecek olan Suriye tolantısına ENKS de davet edildi.

K24'e konuşan ENKS'nin Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonundaki Temsilcisi Fuat Eliko, ENKS Başkanı İbrahim Biro ve ENKS Dış ilişkiler Konseyi Üyesi Abdulkerim Beşar'ın resmi olarak Astana'daki görüşmelere katılmaları için davet edildiklerini bildirdi.

İbrahim Biro başkanlığındaki ENKS heyetinde yasa uzmanlarının da bulunduğunu kaydeden Eliko, heyetin yarın Astana'da bir araya geleceğini sözlerine ekledi.
Eliko, ENKS'nin görüşmelere davet edilmesini büyük bir diplomatik başarı olarak nitelendirdi.

Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğunda Suriye Ordusu ile silahlı muhalif gruplar arasında yapılan ateşkes, 29 Aralık 2016'da yürürlüğe girmişti. Ateşkes, IŞİD ve El Nusra gibi örgütleri kapsamıyor.

Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistem Yürütme Konseyi, Astana için herhangi bir davet almadıklarını, bu yüzden Astana toplantısında alınacak olan kararların kendileri için bağlayıcı olmadığını belirtmişlerdi.