Trump, IŞİD Karşıtı Koalisyon Toplantısında Kürdistan Heyetiyle Görüşecek

ABD BAşkanı Donald Trump'ın, IŞİD Karşıtı Küresel Koalisyon'a üye ülkelerin dışişleri bakanlarının Washington'da düzenleyeceği toplantıya katılacak Kürdistan heyeti ile görüşeceği bildirildi.

Trump, IŞİD Karşıtı Koalisyon Toplantısında Kürdistan Heyetiyle Görüşecek

ABD Başkanı Donald Trump'ın, IŞİD Karşıtı Küresel Koalisyon'a üye ülkelerin dışişleri bakanlarının Washington'da düzenleyeceği toplantıya katılacak Kürdistan heyeti ile görüşeceği bildirildi.

IŞİD Karşıtı Küresel Koalisyon'a üye 68 ülkenin dışişleri bakanları 22 Mart'ta Washington'da toplanıyor. Toplantıya ilk kez Kürdistan Bölgesi' de katılıyor.

BasNews'in diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre; ABD Başkanı Donald Trump toplantıya katılacak olan Irak Başbakanı Haydar İbadi ve Kürdistan Bölgesi temsilcileri ile bir görüşme gerçekleştirecek.

Dün BasNews'e konuşan Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dışişleri Temsilcisi Felah Mistefa, IŞİD Karşıtı Küresel Koalisyon görüşmelerine Kürdistan Bölgesi'nden ilk kez bir heyetin katılacağını açıklamıştı.

Felah Mistefa, 'Kürdistan Bölgesi geçtiğimiz yıl IŞİD Karşıtı Küresel Koalisyon'a üye ülkelerin düzenlediği toplantıya davet edilmemişti. Bu konuda Kürdistan Bölgesi Yönetimi olarak bazı açıklamalarımız olmuştu. Kürdistan Bölgesi Yönetimi ilk kez, IŞİD Karşıtı Küresel Koalisyon'a üye ülkelerin düzenleyeceği toplantıya resmi olarak katılıyor'' ifadelerini kullanmıştı.

Toplantıya katılacak Kürdistan heyetine Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Husên'in başkanlık edeceğini belirten Felah Mistefa, Kürdistan heyetinin, IŞİD savaşı ve sonrası bölgedeki durumu değerlendiren bir sunum yapacağını kaydetmişti.

basnews