Mesud Barzani: Bağımsızlık Kürdistan için hayal değil, gerçekliktir!

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, Washington Post gazetesine konuştu: Bağımsız Kürdistan dedikodu veya bir hayal değildir gerçeğin ta kendisidir ve bunun için her mücadeleyi vereceğiz.

Mesud Barzani: Bağımsızlık Kürdistan için hayal değil, gerçekliktir!

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, ABD'nin en prestijli gazetelerinden Washington Post'a verdiği mülakatta, Bağımsız Kürdistan için verilen mücadelenin devam ettiğini bağımsız Kürdistan'ın bir hayal veya dedikodu ürünü olmadığını ve gerçeğin ta kendisi olduğunu kaydetti.

Kürt devrimi bağımsız Kürdistan temelinde başladı

Barzani, Kürt davasının, Kürt devriminin, "bağımsız Kürdistan'ı kurmak” amacıyla başladığını ve buna dair mücadelenin asla sona ermediğini belirterek bu amacın gerçekleştirilmesiyle görevlerinin sonuna gelineceğini bildirdi.

Yeni ABD yönetimiyle IŞİD ile mücadelede çalışacağız

ABD'nin göreve başlayan yeni yönetimine ve Başkan Donald Trump'a terör örgütü IŞİD'in bitirilmesine yardımcı olacaklarını belirten Barzani, IŞİD ile mücadelenin, askeri ve ideolojik olmak üzere iki boyutunun olduğunu vurgulayarak radikalizm ve şiddetin tamamen ortadan kaldırılması için her iki boyutuna da aynı derecede önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

ABD aynı hatayı tekrarlamamalı

ABD'nin geçmişteki hatasını tekrarlayıp Musul'un kurtarılmasından sonra çekilmemesi gerektiğinin önemli olduğunu ifade eden Başkan Barzani, "Çünkü eğer ABD çekilmeseydi IŞİDve benzeri radikal grupların da başkaldıracak fırsatı bulamazdı. Belki de Musul bu kadar basit düşmeyecekti.” dedi.

Tank ve top verilmedi

ABD'nin, terör örgütü IŞİD ile mücadelede Kürdistan'a verdiği başta askeri ve siyasi olmak üzere her türlü desteğini çok önemsediklerini vurgulayarak "Ancak ön cephelerde savaşanların ihtiyacı olan tank ve top gibi ağır silahlar henüz verilmedi. Ona da ihtiyacımız var.” ifadesini kullandı.

Barzani, "Musul operasyonuna katılarak Irak ordusunun, kente giden yolları açtık” şeklinde konuştu.

Irak'ta en etkili ülke İran

İran'ın, Kürdistan ve siyasi partileriyle ilişkileri olduğunu belirten Başkan Barzani, Irak üzerinde en etkili ülkenin İran olduğunu ve İran'ın Irak'ın içişlerine karıştığı meselesinin bir gerçek olduğunu açıkladı.