Beşar Esad’dan Rojava ile siyasi çözüm mesajı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rojava Özerk Yönetimi ile “diyalog başlatacağını ve birkaç ay içinde sonuç alacağını” söyledi.

Beşar Esad’dan Rojava ile siyasi çözüm mesajı

Suriye’de 4 Mayıs’ta Şam’da gerçekleşen Baas Partisi toplantısında konuyu gündeme getiren Suriye Devlet Başkanı Esad, “hükümetin birkaç ay içinde Kuzey Doğu Suriye (Özerk Yönetim) ile siyasi çözüme ulaşma” niyetinde olduklarını dile getirdi.

Independent Arapça’nın haberine göre Esad, Rojava konusunda “askeri çözümü dışladığını ve bölgede askeri operasyon yapılmayacağını” da sözlerine ekledi.

Esad’ın katılımcılara yaptığı basına kapalı konuşmasında Özerk Yönetim ile çözüme ulaşmanın “yıllar değil, birkaç ay süreceğini” söylediği de belirtildi.

Başkanı Esad’ın Baas Partisi toplantısında Kürtlerle çözüm bulma niyetini açıklamasına rağmen Özerk Yönetim kaynakları şu ana kadar Şam’la alış verişin dolaylı olarak sürdüğünü ancak doğrudan bir diyalog gerçekleşmediğini belirtiyor.

Öte yandan Rojava Özerk Yönetim Dış İlişkiler Ofisi Eşbaşkanı İlham Ahmed, Şam ile doğrudan bir diyalog olmadığını ancak yakın zamanda görüşme zemini sağlanacağını umduğunu açıkladı.