Dilek Öcalan: Mahkemeniz Suç İşliyor

özaltına alınıp daha sonra serbest bırakılan HDP'li Dilek Öcalan'ın mahkemede hakime "Suç işliyorsunuz, burada bir tiyatro oynanıyor, hiç bir şekilde ifade vermeyeceğim" dediği ortaya çıktı.

Dilek Öcalan: Mahkemeniz Suç İşliyor

HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesince hakkında çıkarılan yakalama kararı nedeniyle talimatla ifadesi alındıktan sonra Bakırköy Adliyesi'nden ayrıldı.

Öcalan, Bakırköy Adalet Sarayı'na getirilerek, Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesinde talimatla ifade verdi.

"MAHKEMENİZ SUÇ İŞLİYOR"

Öcalan savunmasında, mahkemenin suç işlediğini, kaçakçılıkla görevli olan mahkemenin konuya hakim olmadığını öne sürerek, "Bir tiyatronun sahnesinde rol alıyorsunuz. Milletvekilinin yargılanamayacağını avukatımız dile getirdi. Biraz önce okumuş olduğunuz tüm hususlar, aslında milletvekilinin yapması gereken görevlerdir ve bu ülkede demokrasi ve düşünce özgürlüğünden bahsedilecekse bunu hiç kimsenin sorgulamak gibi hakkının olmadığını düşünüyorum." dedi.

"HİÇ BİR ŞEKİLDE İFADE VERMEYECEĞİM"

Hukukun herkese lazım olduğunu dile getiren Öcalan, hukuku hiç kimsenin çiğnemesine müsaade etmeyeceğini ve hiçbir şekilde ifade vermeyeceğini söyledi.

Öcalan'ın avukatı Şule Recepoğlu da müvekkilinin milletvekili olduğunu ve beyanlarının bir halkı temsil ettiğini savunarak, "Soruşturma dosyasının derhal sonlandırılması hem usul hem de esas yönünden gerekmektedir." dedi.

MAHKEME SERBEST BIRAKTI

Mahkeme heyeti, Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesince hakkında yakalama kararı çıkartılan şüpheli Öcalan'ın yakalama emrine istinaden serbest bırakılmasına karar verdi.

"BU TUTUMU ASLA KABUL ETMİYORUM"

Adliye çıkışında basın mensuplarına konuşan Öcalan, "Günün bir saatinde zorla yakalama kararı var diye keyfi bir şekilde bir milletvekili alıkonuluyor. Bir kadın milletvekiline karşı yapılan bu tutumu asla kabul etmiyorum." ifadelerini kullandı.

HDP milletvekili Osman Baydemir de kendilerinin milletin vekili olmakla, siyaset ve siyasi değerlendirme yapmakla suçlandıklarını öne sürdü.

5 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Güvenlik güçlerince etkisiz hale getirilen PKK'lı terörist Mehmet Yılmaz'ın 23 Şubat 2016'da Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesindeki cenazesine katılan Dilek Öcalan hakkında, konvoydaki davranışlarının "terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek nitelikte olduğu" gerekçesiyle "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi, "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla yargılanan ve adresinde bulunamayan HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan hakkında "yakalama" kararı çıkartmıştı.