El Bab'da çatışmalar şiddetlendi.

Suriye'nin El Bab bölgesinde IŞİD mensupları ile çıkan çatışmada 1 Türk askeri hayatını kaybetti.

El Bab'da çatışmalar şiddetlendi.

Suriye'de sürdürülen "Fırat Kalkanı harekatı” kapsamında mahallelerine girilen El Bab'ta IŞİD mensupları ile çıkan çatışmada 1 asker hayatını kaybetti, 1 asker ise yaralandı.

Yaralı asker, bölgeden tahliye edilerek tedavi için Kilis Devlet Hastanesi'ne götürülürken, Yaşamını yitiren askerin cenazesi de helikopterle otopsi için Antep Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) da konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Bölgede çatışmaların sürdüğüne vurgu yapılan açıklamada şöyle denildi:

"El Bab civarında meydana gelen çatışmalarda kahraman bir silah arkadaşımız şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Şehidimizin kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına ve yüce milletimize başsağlığı ve sabır yaralanan silah arkadaşımıza da acil şifalar diliyoruz."

Fırat Kalkanı harekatının 172'nci gününde hayatını kaybeden Türk askerlerin sayısı 65'e yükseldi.

DHA'nın haberine göre, TSK ve Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı güçleri, El Bab'ın yüzde 60'ında kontrolü ele geçirdi.

AFP'nin kaynak olarak kullandığı Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, "Fırat Kalkanı Harekâtı'na katılan Türk askeri ve müttefik muhalifler, kasabaya batıdan girdi ve bazı alanları kontrol altına aldı" denildi.

Açıklamada, kasabada IŞİD ile yoğun çatışmaların sürdüğü belirtildi.

Associated Press'in haberinde ise, "Türkiye destekli Ahrar el Şam mensuplarının El Bab'ın güneybatı mahallelerindeki ambarları ve spor kompleksini ele geçirdiği" belirtildi.

11 Şubat 2017 itibarıyla yerel kaynaklardan gelen bilgilere göre, TSK ve ÖSO güçlerinden oluşan Fırat Kalkanı unsurları IŞİD'in denetimindeki El Bab'a batıdan girdi.

Suriye rejim güçleri ise El Bab'ın sadece 1 km güneyinde bulunan Tadih kasabasına doğru ilerliyor. IŞİD'in Suriye'deki kalesi konumundaki Rakka ile Halep arasındaki güzergâhta bulunan El Bab stratejik bir öneme sahip.